HYDRODEKOMPRESJA CIEŚNI NADGARSTKA
Hydrodekompresja lub zabieg hydrodekompresji to potocznie tak zwany zabieg nieinwazyjny i uzyskał zastosowanie w leczeniu nieoperacyjnym między innymi zespołu cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego lub innych zespołów uciskowych nerwów obwodowych. Zabieg hydrodekompresji jest sposobem nieoperacyjnego leczenia, którego celem jest objawowe leczenie zespołów uciskowych nerwów np. nerwu pośrodkowego lub łokciowego. Przyczyną objawów klinicznych zespołów uciskowych nerwów obwodowych jest najczęściej anatomiczna przeszkoda w przewodnictwie nerwowym powodująca ucisk na określony nerw.
Obecnie jest wiele różnych możliwości leczenia zespołów cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego, zespołu kanału Guyona lub zespołu PIN. Metody te można podzielić na wiele różnych grup, technik oraz różnych rodzajów znieczulenia lub nawet bez znieczulenia.
Zabieg hydrodekompresji jest jedną z tych metod. Istotą zabiegu jest iniekcja cienkoigłowa roztworu do przestrzeni wokół nerwu, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Cały zabieg hydrodekompresji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg powinien odbywać się pod kontrolą ultrasonograficzną.
Przed hydrodekompresją wskazane jest wykonanie specjalistycznych badań ręki w zależności od decyzji lekarza specjalisty chirurga ręki. Mogą to być np. badania obrazowe, laboratoryjne, endoskopowe, neurofizjologiczne, kliniczne lub badania czynnościowe, ekspozycyjne i funkcjonalne, a nawet w znikomych przypadkach genetyczne lub farmakologiczne. Dlatego bardzo ważna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty chirurga ręki, który może zlecić tylko niektóre badania lub nawet w niektórych przypadkach klinicznych są one zbędne.
Jest wiele plusów i minusów zabiegu hydrodekompresji. Dobry specjalista chirurgii ręki zawsze informuje pacjenta o wszystkich metodach i ich skuteczności.
Plusy zabiegu hydrodekompresji w chirurgii ręki, chirurgii urazowej i ortopedii:
- krótki czas zabiegu hydrodekompresji 5-10 minut
- brak operacji i minimalna inwazyjność hydrodekompresji bez konieczności używania skalpela i nacięć skóry
- brak blizn pooperacyjnych
- małe ryzyko powikłań w porównaniu z klasycznymi metodami operacyjnymi
- znieczulenie miejscowe podczas hydrodekompresji skraca czas zabiegu
- zabieg hydrodekompresji pod kontrolą USG pozwala dokładnie zobrazować struktury i jest techniką bezpieczną, bardzo komfortową dla pacjenta. Więcej o znieczuleniu ręki pod kontrolą USG.
- brak rekonwalescencji i rehabilitacji
- możliwość szybkiego powrotu do pracy od razu po zabiegu
- szybkie złagodzenie objawów zespołu cieśni nadgarstka
- brak unieruchomienia po zabiegu
Potencjalne przeciwskazania do zabiegu hydrodekompresji
- przebyte złamania w obrębie ręki, nadgarstka, przedramienia lub łokcia
- przebyte uszkodzenia więzadeł, ścięgien i mięśni
- pourazowe krwiaki lub blizny w obrębie więzadeł, ścięgien, mięśni
- masywne obrzęki ręki
- zapalenia ręki
- zapalenia nadgarstka
- choroby reumatologiczne
- choroby neurologiczne
- zespół Sudecka
- choroby nowotworowe w tym guzy
- gangliony
- niektóre schorzenia genetyczne
- niektóre schorzenia metaboliczne
- niektóre schorzenia tkanki łącznej
- przyjmowanie niektórych leków
- uszkodzenia nerwów obwodowych na innych poziomach ich przebiegu
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego
- urazy kręgosłupa szyjnego
- poprzednie zabiegi operacyjne w obrębie kończyny górnej
- wykonane iniekcje sterydowe w obrębie nadgarstka
- wykonany wcześniej zabieg hydrodekompresji, który nie przyniósł rezultatu
„Jest wiele różnych metod, technik i rodzajów znieczulenia w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, rowka nerwu łokciowego lub innych ucisków nerwów obwodowych. Są metody klasyczne, operacyjne, mini inwazyjne, mini-open, endoskopowe. Hydrodekompresja jest tylko jedną z nich. Wszystkie metody i techniki oraz rodzaje znieczulenia omawiane są podczas wizyty kwalifikującej i dobierana jest najlepsza do oczekiwań danego pacjenta oraz jego pracy i stylu życia. Różne metody leczą objawy choroby, inne jej przyczyny, a inne następstwa, dlatego konsultacja ze specjalistą chirurgii ręki jest najlepszym sposobem rozpoznania i skutecznego leczenia zespołu cieśni nadgarstka lub neuropatii innych nerwów obwodowych. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej metody dla danego pacjenta z uwagi na wiele czynników medycznych. Zabieg hydrodekompresji jest wykonywany najczęściej u pacjentów z określonym typem zespołu cieśni nadgarstka” – wyjaśnia Dr n. med. Dawid Mrozik specjalista chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic.
Procedura hydrodekompresji przeprowadzana jest na przez specjalistę chirurga ręki przy użyciu aparatów o najwyższej referencyjności pozwalając na uzyskanie najlepszego obrazu i najmniejszej inwazyjności.
W HANDPPROJECT Clinic jesteśmy w stanie wykonać pełną diagnostykę oraz leczenie pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka, nerwu łokciowego lub uciskami innych nerwów nawet podczas jednej wizyty. Zazwyczaj w naszym ośrodku dostępnych jest dwóch specjalistów w tym samym czasie, aby leczenie pacjenta było najbardziej profesjonalne i zgodne z najwyższymi standardami europejskimi i światowymi. Specjaliści od razu na miejscu analizują wyniki badań i odbywa się konsultacja kompleksowa, aby pacjent nie musiał tracić czasu na badania w innych ośrodkach. Procedury medyczne wykonujemy od kilkunastu lat.
Dla naszych pacjentów dostępne są na miejscu od razu konsultacje specjalisty chirurgii ręki, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalisty chirurgii urazowej z bardzo dużym doświadczeniem zabiegowym i operacyjnym, z dorobkiem i tytułem naukowym (konsultacja ortopedyczna na CITO)
Na miejscu można wykonać od razu podczas wizyty także wiele badań specjalistycznych np. USG na CITO, BP, GS na CITO, inne badania obrazowe lub czynnościowe na CITO.