Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Choroba de Quervain

Choroba de Quervain jest to choroba dotycząca mięśni kciuka. Dokładnie nazwana zapaleniem pochewki ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Często dotyczy kobiet opiekujących się dziećmi oraz pacjentów wykonujących powtarzalne ruchy nadgarstkiem.

Choroba de Quervain

Choroba de Quervain jest to rodzaj zapalenia ścięgien powodującego ból w okolicy nadgarstka. Jednymi z objawów choroby jest wrażliwość na dotyk i ból w czasie chwytania lub dźwigania przedmiotów lub poruszania kciukiem. Choroba de Quervain jest bardzo często spotykana u osób pracujących przed komputerem (np. informatyków czy pracowników biurowych).

Przyczyna Choroby de Quervain

Przyczyną Choroby de Quervain jest przewlekły stan zapalny pochewki ścięgien pierwszego przedziału prostowników przedramienia. Przyczyną mogą być również reumatoidalne zapalenie stawów, zwłóknienia, blizny pooperacyjne, zwapnienia oraz przebyte złamania w okolicy przedramienia lub nadgarstka, a także guzy nowotworowe i gangliony. Przewlekły stan zapalny ścięgien prowadzi do gromadzenia się płynu, który uniemożliwia prawidłową pracę ścięgien mięśni. Przyczyną choroby de Quervain mogą być również narośla w okolicy nadgarstka, jednak najczęściej jest przewlekłe przeciążanie mięśni pierwszego przedziału prostowników przedramienia, czyli m.in. mięśni odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka, których przyczep dystalny jest na kciuku. Mikrouszkodzenia w ich włóknach zaburzają strukturę kolagenową ścięgien, powodując powstanie patologicznego ukrwienia i zwiększenie wrażliwości na dotyk. Przyczyna Choroby de Quervain może być również przebyte złamanie dalszego odcinka kości promieniowej i leczenie operacyjne. Materiał zespalający, który wykorzystuje się do zespolenia złamania może konfliktować ze ścięgnami powodując bóle, a nawet może prowadzić do zerwania ścięgna, które wymaga wtedy rekonstrukcji.

Objawy Choroby de Quervain

Objawy Choroby de Quervain. Najczęstszym objawem Choroby de Quervain jest ból i tkliwość okolicy podstawy kciuka i nadgarstka, szczególnie podczas odchylania nadgarstka. Często obrzęk okolicy nadgarstka i brak możliwości wyprostowania szczególnie rano. Ból może promieniować do mięśni przedramienia, a nawet do barku i nasila się podczas pronacji i supinacji przedramienia. Bardzo ważne jest tu zwrócenie uwagi na określone objawy, które można pomylić z innymi zespołami bólowymi kończyny górnej.

Diagnostyka choroby de Quervain

Diagnostyka Choroby de Quervain opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo pomocne jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie, a także czasami wskazać dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach Choroby de Quervain konieczne, a nawet wskazane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub nawet rozszerzenie diagnostyki o rezonans magnetyczny lub badanie tomografii komputerowej.

Leczenie Choroby de Quervain nieoperacyjne i operacyjne

Leczenie Choroby de Quervain możemy podzielić na nieoperacyjne i operacyjne. Zazwyczaj rozpoczyna się od rehabilitacji, lecz w przypadkach długotrwających niestety nie przynosi ona dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Wielu pacjentów i lekarzy zazwyczaj rozpoczyna się od rehabilitacji, lecz w przypadkach długotrwających niestety nie przynosi ona dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Stosowanie iniekcji sterydowych w długo trwającej chorobie jest niewskazane, bo nie leczy ono choroby, a może spowodować osłabienie struktury ścięgna, a nawet jego zerwanie. Obecnie dostępne są różne zabiegowe możliwości leczenia Choroby de Quervain, o które warto zapytać podczas wizyty konsultacyjnej. Są to metody minimalnie inwazyjne nie wymagające pobytu w szpitalu. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. W leczeniu operacyjnym łokcia golfisty możemy zastosować kilka metod, o których warto porozmawiać ze specjalistą. Doktor Dawid MROZIK z HANDPROJECT Clinic z Gdańska wraz z zespołem ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu Choroby de Quervain nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: