Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego często nazywany przez pacjentów zespołem kanału łokcia lub zespołem cieśni łokcia jest to choroba łokcia/ręki dotycząca nerwu łokciowego. Powoduje bóle łokcia i drętwienia łokcia, przedramienia i palców ręki.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Bardzo często w zespole rowka nerwu łokciowego bóle drętwienia pojawiają się w nocy i budzą pacjenta. Zespół rowka nerwu łokciowego jest chorobą dokładnie nazwaną neuropatią nerwu łokciowego na poziomie rowka nerwu łokciowego. Występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyna zespołu rowka nerwu łokciowego

Przyczyną zespołu rowka nerwu łokciowego jest ucisk nerwu łokciowego w kanale, w którym on przebiega na poziomie łokcia np. przez przerośnięte tkanki miękkie, guzy, gangliony, zwłóknienia po przebytych zapaleniach, ale również po złamaniach kości. Stąd niektórzy błędnie nazywają chorobę jak o zespół kanału łokciowego. Niemniej ucisk na nerw łokciowy powoduje zaburzenie przesyłania impulsów nerwowych przez nerw łokciowy z kręgosłupa szyjnego do palców ręki i powoduje zaniki mięśni ręki, do których nie można dopuścić, bo mogą być nieodwracalne.

Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego

Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego to drętwienia i mrowienia palców piątego oraz czwartego z zaburzeniami czucia opuszek tych palców promieniujące do przedramienia i łokcia. Pacjenci bardzo często z powodu zespołu rowka nerwu łokciowego budzą się w nocy i muszą wykonywać czynności uwalniające ich od drętwienia. Często występują trudności w wykonywaniu podstawowych prac domowych jak mycie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie ciężarów oraz prac wymagających chwycenia różnych przedmiotów. Nerw łokciowy może również nawykowo się podwichać, pacjenci wtedy odczuwają przeskakiwanie w łokciu. Nawykowe podwichanie nerwu łokciowego może być czasami wskazaniem do leczenia zabiegowego. Jest to bardzo niekomfortowe i może powodować nieodwracalne zmiany w strukturze nerwu.

Diagnostyka zespołu rowka nerwu łokciowego

Diagnostyka zespołu rowka nerwu łokciowego opiera się na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo pomocne są badania takie jak badanie przewodnictwa nerwowego oraz badanie ultrasonograficzne. Pozwalają one potwierdzić rozpoznanie oraz czasami nawet określić dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach zespołu rowka nerwu łokciowego wskazane jest rozszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe jak zdjęcia rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej lub rezonans magnetyczny, na które w zależności od wskazań skierowanie wystawia specjalista.

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego nieoperacyjne i operacyjne

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego dzielimy na nieoperacyjne i operacyjne. Wielu pacjentów i lekarzy rozpoczyna leczenie od rehabilitacji, lecz w przypadkach długotrwających niestety nie przynosi ono dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Obecnie dostępne w leczeniu zespołu rowka nerwu łokciowego metody mini-operacyjne i endoskopowe pozwalają przeprowadzić zabieg nawet w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa do godziny. Najnowocześniejsze metody leczenia endoskopowego dostępne w Gdańsku pozwalają na wykonanie zabiegu przez mały otwór w skórze. Po zabiegu pacjent w większości przypadków może wyjść do domu. Doktor Dawid MROZIK z HANDPROJECT Clinic z Gdańska wraz z zespołem ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zespołu rowka nerwu łokciowego w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: