Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Łokieć tenisisty - leczenie

 
Łokieć tenisisty jest to rodzaj entezopatii powodującej ból od zewnętrznej strony łokcia. Jednymi z objawów choroby jest wrażliwość na dotyk i ból w czasie chwytania lub dźwigania przedmiotów lub prostowania łokcia. Wbrew pozorom, ta choroba łokcia dotycząca mięśni prostowników nie dotyczy jedynie osób grających w tenisa. Łokieć tenisisty jest bardzo często spotykany u osób pracujących przed komputerem (np. informatyków czy pracowników biurowych). Głównym objawem jest ból występujący z boku łokcia, który pojawia się w momencie chwytania jakiegoś przedmiotu, zaciskania dłoni lub jej obracania. Czasami może pojawić się także obrzęk łokcia.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty jest to choroba łokcia dotycząca mięśni prostowników. Dokładna nazwa entezopatia bliższego przyczepu prostowników przedramienia. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest to przewlekłe zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej i powoduje ból zlokalizowany po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, a dotyczy 1-3% populacji między 35 a 54 r.ż. Po raz pierwszy opisał go dr Runge w 1873 r. Choroba, którą jest łokieć tenisisty najczęściej spotyka sportowców, których dyscypliny wymagają powtarzanych czynności np. rzutów piłką, dźwigania ciężarów lub wspinaczki. Dotyczyć może również osób wykonujących prace manualne, takie jak prace ogrodnicze, heblarstwo, malarstwo.

Przyczyna łokcia tenisisty

Przyczyną łokcia tenisisty jest przewlekły stan zapalny okolicy przyczepu prostowników przedramienia do kłykcia w okolicy stawu łokciowego. Przyczyną mogą być również zwłóknienia, blizny pooperacyjne, zwapnienia, choroby nowotworowe, patologiczne unaczynienie oraz przebyte złamania i narośla w okolicy łokcia. Przyczyną łokcia tenisisty jest jednak najczęściej przewlekłe przeciążanie mięśni prostowników przedramienia, czyli m.in. m. prostownika długiego i krótkiego nadgarstka, mięśnia prostownika wspólnego palców, których przyczep proksymalny jest na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Mikrouszkodzenia w ich włóknach zaburzają strukturę kolagenową ścięgien, powodując powstanie patologicznego ukrwienia i zwiększenie wrażliwości na dotyk. W wielu przypadkach choroba może dotyczyć również nerwu promieniowego i jego ucisku, co może zakończyć się koniecznością operacji.

Objawy łokcia tenisisty

Objawy łokcia tenisisty to ból i tkliwość okolicy bocznej stawu łokciowego często promieniujące na przedramię, a nawet do nadgarstka. Osłabienie siły i chwytania ciężkich przedmiotów. Czasami może występować obrzęk łokcia. Ból promieniować może nawet do barku i nasila się podczas pronacji i supinacji przedramienia.

Diagnostyka łokcia tenisisty

Diagnostyka łokcia tenisisty opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo pomocne jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie, a także czasami wskazać dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach konieczne, a nawet wskazane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub nawet rozszerzenie diagnostyki o rezonans magnetyczny lub badanie tomografii komputerowej.

Leczenie łokcia tenisisty bezoperacyjne i operacyjne

Leczenie łokcia tenisisty możemy podzielić na bezoperacyjne i operacyjne. Wielu pacjentów i lekarzy zazwyczaj rozpoczyna się od rehabilitacji, lecz w przypadkach długotrwałych niestety nie przynosi ona dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Stosowanie iniekcji sterydowych w długo trwającej chorobie jest niewskazane, bo nie leczy ono choroby. Obecnie dostępne są różne zabiegowe możliwości leczenia łokcia tenisisty, o które warto zapytać podczas wizyty konsultacyjnej. Są to metody minimalnie inwazyjne i niewymagające pobytu w szpitalu. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. W leczeniu operacyjnym łokcia tenisisty możemy zastosować kilka metod, o których warto porozmawiać ze specjalistą. Doktor Dawid MROZIK z HANDPROJECT Clinic z Gdańska wraz z zespołem ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu łokcia tenisisty nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: