Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zespół cieśni nadgarstka

 
Zespół cieśni nadgarstka jest to choroba ręki, która powoduje drętwienia i mrowienia palców i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zespół cieśni dotyczy choroby nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka

Najczęstszą grupą pacjentów, których dotyczy zespół cieśni nadgarstka, są osoby w średnim wieku, szczególnie kobiety. Dotyczy około 10% kobiet i 5% mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych corocznie ponad milion aktywnych zawodowo osób wymaga leczenia tego schorzenia. Zespół cieśni rozwija się częściej w określonych grupach zawodowych, a palenie tytoniu i alkohol zwiększają ryzyko jego wystąpienia. W zespole cieśni kanału nadgarstka występują bardzo często zaburzenia czucia opuszek palców oraz zaniki siły mięśni odwodzicieli kciuk. Unikanie leczenia może powodować ból, a także zaniki mięśni kłębu kciuka. Ostre objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą wystąpić po złamaniu kości promieniowej. Najczęściej choroba ma przebieg przewlekły, który związany jest z powtarzanym wysiłkiem i może trwać miesiącami czy nawet latami. Zespół cieśni występuje często u kobiet w ciąży.

Dokładna nazwa to neuropatią uciskowa nerwu pośrodkowego na poziomie kanału nadgarstka. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i związana jest z wykonywaniem pracy, przeciążeniami lub przebytym urazem lub skręceniem nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka może również wystąpić po złamaniach kończyny górnej: kości nadgarstka, przedramienia lub nawet w przebiegu schorzeń nowotworowych i guzów, które powodują ucisk nerwu w kanale. Dotyczy jednak najczęściej informatyków, kobiet wychowujących małe dzieci, muzyków, piekarzy, pracowników przenoszących ciężkie przedmioty. Zespół cieśni nadgarstka sprawia dyskomfort w życiu codziennym, a ponieważ dotyczy ręki sprawia wiele trudności i powinien być odpowiednio leczony, ponieważ długotrwałe odwlekanie może spowodować nieodwracalne następstwa i przyczynić się do zaników mięśni ręki i osłabienia jej funkcji.

Przyczyna zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka np. przez przerośnięty troczek, zwłóknienia, zwapnienia, blizny pooperacyjne, po przebytych zapaleniach, również guzy i gangliony, a także przebyte złamania kości np. promieniowej, łokciowej, kości łódeczkowatej lub innych kości nadgarstka. Zespół cieśni może być spowodowany również nadmiarem płynu zapalnego, który gromadzi się w nadgarstku w przebiegu chorób reumatoidalnych np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyczyny czasami są ciężkie do ustalenia i mogą nimi być przyczyny zapalne, urazowe, RZS, amyloidoza, choroby endokrynologiczne, hemofilia, cukrzyca, otyłość.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to drętwienia, mrowienia palców ręki szczególnie od pierwszego do trzeciego, czasem połowy czwartego, zaburzenia czucia opuszek palców. Parestezje spowodowane zespołem cieśni nadgarstka powodować mogą nawet wypadanie przedmiotów z rąk. Pacjenci często budzą się w nocy i muszą wykonywać ruchy uwalniające ich od drętwienia. Często występują trudności w wykonywaniu podstawowych prac domowych jak mycie, czesanie, sprzątanie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie ciężarów oraz prac wymagających chwycenia różnych przedmiotów. Objawami zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka są zaniki mięśni kłębu kciuka, które występują w przypadku, kiedy zespół cieśni trwa bardzo długo.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Diagnostyka i rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki lub specjalistę ortopedii. Jest to bardzo ważne badanie, które powinno być przeprowadzone w gabinecie w każdej sytuacji podejrzenia zespołu cieśni nadgarstka. Dodatkowo pomocne są badania takie jak badanie przewodnictwa nerwu pośrodkowego oraz badanie ultrasonograficzne nadgarstka. Pozwalają one potwierdzić rozpoznanie zespołu cieśni i czasami określić dokładną przyczynę choroby.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka dzieli się na leczenie operacyjne i nieoperacyjne. Leczenie nieoperacyjne zespołu cieśni można rozpocząć się od rehabilitacji, która jest jedynie czasowym rozwiązaniem, a w przypadkach długo trwających niestety nie przynosi dobrych rezultatów lub są one krótkotrwałe, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie operacyjne – zabiegowe. Obecnie leczenie operacyjne zespołu cieśni w Gdańsku to metody mini-operacyjne, mini-inwazyjne i endoskopowe leczenie cieśni, które pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, jednorazowym sprzętem medycznym, a cała procedura trwa kilkanaście minut. Zabieg zespołu cieśni nadgarstka odbywa się w trybie one-day-surgery. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. Doktor nauk medycznych Dawid MROZIK ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, a leczenie zabiegowe wykonuje w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. Jest to procedura w znieczuleniu miejscowym lub techniką WALAT, a cały pobyt w Klinice trwa do godziny. Procedura poprzedzona jest pełną diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka łącznie z wykonaniem badania USG 4K. Dzięki proponowanym przez Klinikę technikom minimalnie inwazyjnym lub endoskopowym z zastosowaniem jednorazowego najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyskano najlepsze rezultaty leczenia w trybie one-day-surgery.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: