Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Palec strzelający

Palec strzelający zwany jest również palcem trzaskającym lub przeskakującym z angielskiego triggerfinger. Przeskakiwanie, klikanie i blokowanie w trakcie ruchów palców może być objawem tzw. palca strzelającego. Jest to częsty problem obejmujący okolice rąk, a nawet stóp. Zaburza ruchomość palców i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieleczony może prowadzić do całkowitego zablokowania ruchu palca.

Strzelający palec

Choroba zwana palcem strzelającym, trzaskającym lub przeskakującym jest powszechną nazwą zakleszczającego zapalenia pochewki ścięgien zginaczy powierzchownego i głębokiego palca. Nazwa wzięła się od wyczuwalnego przez pacjenta i niekiedy słyszalnego strzelania wywoływanego poprzez zgięcie i prostowanie zajętego procesem chorobowym palca. Zaburzenie to po raz pierwszy opisał w 1950 r. doktor A. Notta jako różnicę w średnicy ścięgna zginacza w stosunku do średnicy pochewki ścięgnistej wewnątrz której ten zginacz przebiega. W trakcie ruchu zginania i prostowania palców ścięgna mięśni zginaczy powinny płynnie poruszać się w pochewkach ścięgnistych. Umożliwia to płyn wytwarzany przez pochewkę oraz odpowiednia budowa ścięgien. Gdy dochodzi do zaburzenia w wytwarzaniu płynu lub z innej przyczyny ścięgno zaczyna trzeć o wewnętrzną stronę pochewki w której przebiega, pojawia się stan zapalny. Zajęty palec może puchnąć, sztywnieć i boleć. Dochodzi do zwłóknienia tkanek, a ścięgno zwyczajnie przestaje się mieścić w pochewce. Pacjent nie może swobodnie wyprostować palca. Dopiero po pokonaniu bolesnego oporu, odczuwanego jako kliknięcie lub trzask, palec się prostuje – tłumaczy Dr n med. Dawid MROZIK – specjalista chirurgii ręki i rekonstrukcyjnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Nie znana jest przyczyna powstawania palca strzelającego. Istnieją obserwacje określające tzw. czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby, a są nimi: powtarzalny ruch palców i lokalne urazy dłoni, a zmiany degeneracyjne w tkankach ręki zwiększają ryzyko występowania palca strzelającego. Zaobserwowano również częstsze występowanie choroby u osób między 50 a 60 r. ż., głównie u kobiet, oraz wyższą zachorowalność u osób mających już inne dolegliwości okolicy dłoni (np. zespół cieśni nadgarstka), u chorujących na choroby reumatyczne oraz u diabetyków.

Zespół HANDPROJECT Clinic z Gdańska ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu palca strzelającego w różnych stopniach zaawansowania tej choroby ręki. Doktor nauk medycznych Dawid MROZIK z bardzo dobrymi wynikami przeprowadza leczenie operacyjne i bezoperacyjne palca strzelającego.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…

ODWIEDŹ NAS NA: