Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Procedura odbudowy i regeneracji chrząstki stawowej (leczenie chondromalacji, uszkodzeń wewnątrzstawowych)

Procedura odbudowy struktury chrząstki stawowej przy użyciu preparatów wspomagających odbudowę chondrocytów: viskosuplementacja, hialurosuplementacja, chondroprotekcja i kolagenoterapia.

Chondromalacja i regeneracja chrząstki stawowej

Uszkodzenie chrząstki stawowej zwane jest chondromalacją lub chondropatią. Chrząstka stawowa jest obecna w każdym stawie, pokrywając powierzchnię stawową kości wewnątrz stawu zapewnia wraz z płynem stawowym ślizganie się kości w stawie. Prawidłowo ukształtowana chrząstka umożliwia bezbolesne i prawidłowe ruchy stawu: jego zginanie prostowanie, rotację, ruchy odwiedzenia i przywiedzenia. Chrząstka stawowa zbudowana jest z komórek, które nazywają się chondrocytami i składa się z kilku warstw, które łącznie chronią staw przed zużyciem, czyli chondromalacją. Komórki chrząstki stawowej chondrocyty nie żyją wiecznie i wraz z czasem ich ilość i jakość się zmniejsza. Niestety z uwagi na upływający czas chrząstka staje się coraz cieńsza, pojawiają się na niej ubytki i nie spełnia swojej funkcji stąd nazwa chondromalacja lub chondropatia.

Wiele czynników takich jak urazy często niezauważalna, uszkodzenia i przeciążenia powodują jej zużycie i mikropęknięcia, a następnie w miarę postępowania czasu prowadzą do chondromalacji i zmian zwyrodnieniowych stawów oraz konieczności ich operacyjnej wymiany w wieku starszym- czyli alloplastyki lub endoprotezoplastyki stawu z zastosowaniem sztucznych implantów np. protez.

Chondromalację chrząstki powodują również przewlekłe zapalenia jak reumatoidalne zapalenie stawów lub inne choroby przewlekłe jak toczeń rumieniowaty układowy, łuszczyca, dna moczanowa, nadczynność tarczycy, krystalopatie, cukrzyca, choroby genetyczne. Chrząstkę uszkadzają również choroby stawów w wieku dziecięcym, częste urazy w dzieciństwie i przebyte zapalenia stawów lub wady genetyczne kości np. dysplazja stawów. Wyróżniamy 4 stopnie chondromalacji i w zależności od zaawansowania możemy zastosować odpowiednie leczenie regeneracyjne.

Przyczynami chondromalacji i uszkodzenia chrząstki stawowej są:

 • urazy stawowe
 • przeciążenie
 • skręcenie stawu
 • zwichniecie stawu
 • złamanie kości
 • złamanie śródstawowe
 • proces zapalny
 • choroby przewlekłe np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, łuszczyca
 • mikrourazy
 • przyczyny genetyczne i rozwojowe
 • dysplazja
 • nawykowe zwichanie rzepki
 • nawykowe zwichanie stawów
 • zła dieta w dzieciństwie

Diagnostyka chondromalacji (uszkodzenia chrząstki stawowej) opiera się na:

 • badaniu klinicznym
 • testach czynnościowych
 • badaniach obrazowych
 • badaniach dodatkowych

Podstawowymi objawami chondromalacji lub chondropatii są dyskomfort w stawie, trzeszczenia, skrzypienia, przeskakiwania podczas ruchu stawem, krecypitacje, uczucie niestabilności, czasem nawet ból stawu lub obrzęk.

Leczenie chondromalacji i uszkodzeń chrząstki stawowej

Leczenie chondromalacji możemy podzielić na nieoperacyjne – regeneracyjne oraz leczenie operacyjne. Metoda leczenia uszkodzenia chrząstki zależy od rodzaju uszkodzenia i jego stopnia. W zależności od stopnia i kwalifikacji podejmowane jest odpowiednie postępowanie, o czym decyduje specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań. 

Leczenie operacyjne chondormalacji i uszkodzeń chrząstki stosujemy w przypadku całkowitego lub prawie całkowitego uszkodzenia chrząstki albo ubytku chrząstki stawowej, który nie kwalifikuje się do leczenia regeneracyjnego. Konieczna jest wtedy operacyjna rekonstrukcja i odtworzenie uszkodzonej powierzchni chrząstki.

Leczenie bezoperacyjne chondormalacji lub chondropatii i procedury regeneracyjne zyskują jednak coraz większe zastosowanie w chirurgii ręki, medycynie sportowej, ortopedii i medycynie rekonstrukcyjnej, a stosowane są od wielu lat w krajach Europy Zachodniej. Zastosowanie w chondromalacji technik regeneracji chrząstki mają między innymi procedury z użyciem preparatów wspomagających odbudowę chondrocytów: viskosuplementacja, hialurosuplementacja, chondroprotekcja, stosowanie peptydów i kolagenoterapia. Zastosowanie mają tutaj coraz częściej osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste oraz leczenie biologiczne. Są to metody najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze.

Procedura regeneracji chrząstki stawowej w chondromalacji przeznaczona jest dla osób po urazach stawów i kontuzjach z uszkodzeniami lub mikrourazami chrząstki, które chcą odbudować strukturę stawu i chondrocytów, aby zapobiec zmianom zwyrodnieniowym w przyszłości. Procedura ta często wskazana jest jako chondroprotekcja po zabiegach artroskopowych stawów. Proces naturalnej przebudowy chrząstki bez podjęcia żadnych działań regeneracyjnych jest często niemożliwy z wielu przyczyn. Aby przyśpieszyć powrót do sprawności i uzyskać lepszą przebudowę uszkodzonej chrząstki możemy zastosować koncentrat czynników płytkowych lub komórek macierzystych, które przyśpieszają proces odbudowy uszkodzonych struktur. Nawet częściowo uszkodzona chrząstka wymaga regeneracji i odbudowy, aby staw powrócił do sprawności sprzed urazu.

Procedura regeneracji chrząstki stawowej w chondromalacji pozwala w znacznie krótszym czasie odbudować uszkodzone chondrocyty i powrócić do sprawności, czasami omijając rehabilitację. Obecnie mamy dostępne różne procedury regeneracyjne, a dobór odpowiedniej z nich powinien być ustalony ze specjalistą podczas wizyty konsultacyjnej, która połączona jest najczęściej z badaniem obrazowym. Z metod regeneracyjnych stosowanych w naszej Klinice korzysta wielu sportowców z bardzo dobrymi rezultatami. Zastosowanie technik regeneracyjnych pod kontrolą USG wiąże się z najlepszymi rezultatami w leczeniu. Sposoby leczenia regeneracyjnego chondromalacji należą do przyszłości chirurgii urazowej i ortopedycznej i stają się codziennością w leczeniu urazów stawów w wielu krajach Europy Zachodniej. W HANDPROJECT Clinic mamy dostępne wszystkie najnowocześniejsze metody regeneracyjne w chondromalacji, a ciągłe szkolenia i nowe doświadczenia zdobyte za granicą pozwalają leczyć pacjentów najnowocześniejszymi technikami dostępnymi na świecie. Dzięki temu nasi pacjenci mogą znacznie szybciej powrócić do zdrowia i sprawności. Opieka doświadczonych specjalistów pozwala przeprowadzić leczenie sprawnie i szybko często od razu na miejscu podczas nawet jednej wizyty.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: