Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka

Zwyrodnienia stawów to zdecydowanie najczęstsze przypadłości występujące w układzie ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe stawów stanowią wśród nich aż 10% wszystkich chorób. Wiąże się to z wieloma różnymi czynnikami i możliwymi przyczynami schorzeń w tym obszarze oraz specyficzną budową stawu nadgarstkowo-śródręcznego. Dokładną diagnozą, jak i kompleksowym leczeniem z zastosowaniem nowoczesnych technik zajmują się specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Dlaczego zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka to, aż tak powszechny problem?

Duża ruchomość i funkcjonalność kciuka możliwa jest dzięki skomplikowanej budowie anatomicznej. Kluczową strukturą w tym obszarze jest staw nadgarstkowo-śródręczny, który składa się z I kości śródręcza, kości czworobocznej większej, mocnej i luźnej torebki stawowej oraz całego systemu aż 16 więzadeł. Nie bez znaczenia są tu również okoliczne mięśnie.

Liczne przeciążenia, uciski i intensywne spełnianie swoich funkcji przez staw na przestrzeni lat powodują stopniową degenerację poszczególnych elementów, a w następstwie nieprawidłowe działanie całego stawu. Powstaje wówczas uszkodzenie o charakterze zwyrodnieniowym. Zmianie ulega biomechanika stawu i traci on swoją stabilność oraz właściwy zakres ruchu.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka – czynniki ryzyka i objawy

Na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych stawów kciuka wpływ mają takie czynniki jak:
otyłość,

  • wiek powyżej 50 lat,
  • zaburzenia na tle hormonalnym,
  • okres postmenopauzalny u kobiet,
  • przebyte urazy stawowe,
  • predyspozycje anatomiczne,
  • wrodzona wiotkość stawów,
  • szkodliwe warunki pracy.

Pacjenci odczuwają najczęściej ból w okolicy podstawy kciuka, który ustępuje w spoczynku, wyraźne zmniejszenie zręczności i aktywności palca, ból podczas wykonywania czynności z wywieraniem przez kciuk nacisku (np. odkręcanie butelki). W późniejszym stadium pojawia się osłabienie chwytania, sztywność i deformacja kciuka.

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka?

W pierwszym, łagodnym stadium schorzenia stosuje się leczenie nieoperacyjne. To najczęściej zmniejszenie aktywności, fizykoterapia, stosowanie szyn i ortez, leków NLPZ czy iniekcji dostawowych lub metody regeneracyjne. Jeżeli te metody nie przynoszą efektów, zalecane jest leczenie operacyjne. We wczesnych stadiach wykonywana jest m.in. osteotomia wyprostna I kości śródręcza, artroskopia czy rekonstrukcja uszkodzonych struktur.

Przy zaawansowanych stadiach choroby przeprowadza się trapezektomię (resekcję kości czworobocznej) także z plastyką hamakową, artrodezę, resekcję stawu z interpozycją czy endoprotezoplastykę. Dobór właściwej metody i zakres działań ściśle zależą od postępu zmian zwyrodnieniowych stawów kciuka u danej osoby i ogólnego stanu Pacjenta.

Precyzyjnym dopasowaniem sposobu leczenia, jak i innowacyjnymi zabiegami z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod w chirurgii dłoni zajmują się lekarze chirurdzy z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To zapewnienie kompleksowej opieki okołozabiegowej, nieodległe terminy oraz dostęp do zaawansowanych rozwiązań.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: