Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka

Nadgarstek to jedno z miejsc w naszym ciele, które w ciągu wielu lat życia wykonuje wiele ruchów w różnych kierunkach i narażone jest na liczne obciążenia oraz urazy. W wyniku tych doświadczeń może dochodzić do pojawiania się różnych dolegliwości i urazów. Wśród najpowszechniejszych znajdują się jednak zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka. Kompleksową diagnostyką oraz leczeniem tego typu schorzeń zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka – przyczyny i objawy

Bezpośrednią przyczyną występowania zmian zwyrodnieniowych nadgarstka jest zmniejszenie ilości chrząstki stawowej w tej okolicy oraz pogorszenie jej jakości. W miarę pogłębiania się problemu może również dochodzić do uszkodzenia okolicznych struktur, takich jak więzadła, torebka stawowa, kość pod chrząstką stawową, mięśnie czy ścięgna. Do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych nadgarstka przyczyniają się takie czynniki jak wiek, praca związana z obciążeniem nadgarstka lub jego nadmierną ruchliwością, otyłość, a także nieprawidłowości w budowie anatomicznej stawu.

Do typowych objawów zmian zwyrodnieniowych nadgarstka można zaliczyć ból w tym obszarze, drętwienie, sztywność. Schorzenie to w stadium zaawansowanym prowadzi do ograniczeń ruchomości nadgarstka i widocznych zniekształceń. Brak podjęcia leczenia może skutkować niepełnosprawnością.

Leczenie zmian zwyrodnieniowych nadgarstka

W przypadku zmian zwyrodnieniowych nadgarstka im wcześniej zostaną podjęte działania terapeutyczne, tym większa szansa na zahamowanie postępu choroby lub całkowite pozbycie się dolegliwości. W początkowym etapie schorzenia stosuje się środki farmakologiczne oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, zabiegi z zakresu fizykoterapii, odciążenie stawu czy iniekcje sterydowe.

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy i oczekiwanych rezultatów, stosuje się leczenie regeneracyjne lub operacyjne. Techniki i rodzaj zabiegu dobierany jest w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia i indywidualnego stanu Pacjenta.

Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka a leczenie operacyjne

W zmianach zwyrodnieniowych nadgarstka wykonuje się takie zabiegi jak:

  • osteotomia – przecięcie kości i korekcja osi kończyny oraz przeniesienie obciążenia i poprawa jej kształtu,
  • artroskopia – zabieg z wykorzystaniem specjalnej kamery i narzędzi chirurgicznych wprowadzanych do obszaru objętego zmianą,
  • rekonstrukcja więzadeł i innych struktur objętych zwyrodnieniem wraz z usunięciem zniszczonych tkanek i zastąpieniu ich przeszczepionymi.

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych najczęściej przeprowadza się:

  • resekcję kości czworobocznej,
  • artrodezę – usunięcie chrząstki stawowej i wytworzenie trwałego zrostu kostnego w obrębie stawu,
  • endoprotezoplastykę – usunięcie elementów anatomicznych zmienionych chorobowo i zastąpienie ich implantem.

Odpowiednim doborem metody zabiegowej, jak i kompleksowym leczeniem w postaci wykonania właściwego zabiegu zajmują się doświadczeni specjaliści w zakresie chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: