Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Złamanie kości łódeczkowatej

Złamanie kości łódeczkowatej to jedno z najczęściej występujących złamań w obrębie ręki i nadgarstka po złamaniu śródręcza i palców. Kość łódeczkowata znajduje się poniżej  kciuka w nadgarstku, a nieodpowiednie zaopatrzenie tego urazu może prowadzić do długotrwałych dysfunkcji w obrębie ręki. W przypadku podejrzenia złamania należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Kość łódeczkowata – złamanie

Zdarza się, że Pacjenci nie zauważają tego, że ma miejsce złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka. Objawy bywają bardzo niecharakterystyczne. Do urazu dochodzi najczęściej podczas upadków w chwili nieuwagi, czy też podczas uprawiania sportu. Kość łamie się, jeżeli nadgarstek w chwili uderzenia lub podparcia ciała o ziemię jest wygięty pod kątem zazwyczaj większym, niż 90 stopni.

Kość łódeczkowata złamanie – objawy

Jak rozpoznać złamanie kości łódeczkowatej? Objawy, które mogą o nim świadczyć to głównie niewielki obrzęk oraz ból w nadgarstku. Ból nasila się w momencie ruchu, próby podniesienia przedmiotu czy ucisku miejsca urazu. Lokalizacja ta wyznaczona jest pomiędzy dwoma ścięgnami w okolicy kciuka, po wewnętrznej części nadgarstka w okolicy tabakierki anatomicznej. Złamana kość łódeczkowata najczęściej nie jest widoczna gołym okiem – żeby ją stwierdzić, potrzebne są badania obrazowe.

Złamanie kości łódeczkowatej – leczenie

Żeby leczenie było możliwe, trzeba sprawdzić, jak dokładnie została uszkodzona kość łódeczkowata nadgarstka. Złamanie nie zawsze widoczne będzie na zdjęciu RTG, ale zasadniczo wykonać można także tomografię komputerową lub nawet rezonans magnetyczny, który zobrazuje również stan tkanek miękkich – o tym decyduje specjalista. Co się robi, gdy wiadomo, że to złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka? Leczenie może wyglądać różnie – czasami stosuje się unieruchomienie połączone z zabiegami. Innym razem konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny np. z wykorzystaniem śrub, płytek lub innych metod i technik operacyjnych.

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka – operacja

Czy kiedy ma miejsce złamanie kości łódeczkowatej, operacja jest konieczna? To zależy od rodzaju i rozległości złamania. Jeżeli doszło do przemieszczenia, należy nastawić kość lub zastosować leczenie  operacyjne. Pozostawienie jej do zrostu przy wyłącznym unieruchomieniu niesie za sobą ryzyko nieprawidłowego zrostu i utracenia niektórych funkcji ręki lub konieczności ponownego złamania kości. Do leczenia operacyjnego kwalifikują się urazy, które nie zostały rozpoznane od razu – gdy środki zachowawcze zostały wdrożone zbyt późno, a także złamania wieloodłamowe lub takie, które wymagają operacji na cito.

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka – gojenie i rehabilitacja

W HANDPROJECT Clinic specjalizujemy się nie tylko w chirurgii ręki, ale także przywracaniu kończyn górnych do pełnej sprawności po urazie. Proponujemy między innymi zabiegi, które przyspieszają zrost kostny lub regeneracyjne. Chętnie korzystają z nich w szczególności sportowcy, którym zależy na jak najszybszym powrocie do treningów.

Leczenie zachowawcze wdraża się na okres 6-12 tygodni. Stosuje się w tym celu gips lub usztywnienie przy pomocy ortezy. Późniejsze wracanie do pełnej sprawności zajmuje od kilku tygodni do pół roku – w tym okresie nie powinno się przeciążać ręki, ponieważ ta wciąż jest podatna na urazy ze względu na osłabienie po złamaniu. Czasami leczenie operacyjne przy zastosowaniu odpowiednich metod pozwala dojść znacznie szybciej do sprawności niż leczenie w unieruchomieniu.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: