Złamania zmęczeniowe ręki
W obrębie ręki znajduje się wiele stawów, połączeń i delikatnych struktur anatomicznych, które każdego dnia poddawane są ogromnym obciążeniom i intensywnej pracy. To ogromne wyzwanie, które wraz z wiekiem i innymi czynnikami może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich znajdują się m.in. złamania zmęczeniowe ręki. Szczegółową diagnostyką i leczeniem tego typu przypadłości zajmują się doświadczeni i wykwalifikowani chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Złamanie zmęczeniowe ręki – co to jest?
Złamanie zmęczeniowe ręki określane bywa również jako przeciążeniowe. To rodzaj złamania kości, które powstaje na skutek gwałtownego urazu, ale wynikającego z chronicznego przeciążenia kości. Ma to miejsce w sytuacji, gdy na dany obszar ciała oddziałuje stałe obciążenie lub nacisk. W obrębie danej struktury dochodzi wówczas do licznych mikrouszkodzeń, które z czasem ewoluują i przekształcają się w pełne złamanie.
Złamania zmęczeniowe ręki często występują u osób, które uprawiają intensywną aktywność fizyczną. Poza sportowcami przypadłość ta dotyka też tancerzy, żołnierzy czy też osób, które w swojej pracy zawodowej narażone są na intensywne użytkowanie kończyn górnych. Niekiedy do złamania zmęczeniowego ręki może doprowadzić również niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń czy też nieodpowiednie warunki sprzętowe i środowiskowe. Powstawaniu złamań zmęczeniowych sprzyjają także niedobory składników odżywczych, a szczególnie wapnia czy witaminy D.
Jakie są objawy złamań zmęczeniowych ręki?
Często zdarza się, że złamania zmęczeniowe ręki trudno jest rozpoznać na wczesnym etapie, ponieważ przypadłość ta rozwija się dość wolno. Charakterystyczne symptomy jednak ulegają z czasem nasileniu i wywołują w końcu uraz. Charakterystyczne objawy złamań zmęczeniowych ręki to:
– ból ulegający stopniowemu nasileniu, który nie maleje nawet w trakcie odpoczynku,
– wrażliwość na dotyk w miejscu złamania,
– obrzęk,
– zmiana w wyglądzie ręki w miejscu złamania,
– ograniczenie zdolności do wykonywania aktywności fizycznych ręką.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów niezbędne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty.
Złamania zmęczeniowe ręki – leczenie
W przypadku złamań zmęczeniowych ręki, najczęściej w ramach leczenia zaleca się odpoczynek oraz unikanie aktywności, które doprowadziły do wystąpienia urazu. Po określonym czasie możliwe jest stopniowe wprowadzanie aktywności. Ponadto stosuje się leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ. Ponadto kluczowym etapem w leczeniu złamań przeciążeniowych ręki jest rehabilitacja, a także wsparcie dietetyczne wraz z suplementacją witaminy D i wapnia.
W skomplikowanych przypadkach może być konieczne zastosowanie leczenia chirurgicznego. Kompleksową diagnostyką oraz dopasowaniem innowacyjnych metod do indywidualnego przypadku złamania zmęczeniowego ręki u każdego Pacjenta zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
.