Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zespół Guyona

Zespół Guyona po zespole cieśni nadgarstka i zespole rowka nerwu łokciowego jest kolejną mononeuropatią kończyny górnej, powodującą drętwienie i mrowienie palców ręki. Najskuteczniejsze leczenie zespołu kanału Guyona to zdecydowanie leczenie zabiegowe minimalnie inwazyjne. Zespół Guyona może prowadzić do osłabienia sprawności ręki i zaników mięśni palca IV-tego i V-tego. Choroba ma typowe objawy, ale czasem wymaga badań dodatkowych.

Zespół kanału Guyona

Zespół Guyona często nazywany przez pacjentów zespołem kanału nerwu łokciowego lub zespołem cieśni nerwu łokciowego, ponieważ jest to choroba ręki dotycząca nerwu łokciowego. Powoduje bóle nadgarstka i drętwienia, przedramienia i palców ręki. Bardzo często w zespole Guyona bóle i drętwienia ręki pojawiają się w nocy oraz budzą pacjenta. Zespół kanału Guyona jest chorobą ręki dokładnie nazwaną neuropatią nerwu łokciowego na poziomie kanału Guyona. Występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyna zespołu Guyona

Przyczyną zespołu Guyona jest ucisk nerwu łokciowego w kanale, w którym przebiega on na poziomie nadgarstka np. przez przerośnięte tkanki miękkie, guzy, gangliony, zwłóknienia, zwapnienia, po przebytych zapaleniach, ale również po złamaniach kości szczególnie nadgarstka lub kości łokciowej. Stąd niektórzy błędnie nazywają chorobę jako zespół kanału łokciowego. Niemniej ucisk na nerw łokciowy powoduje zaburzenie przesyłania impulsów nerwowych przez nerw łokciowy z kręgosłupa szyjnego do palców ręki i powoduje zaniki mięśni ręki, do których nie można dopuścić, bo mogą być nieodwracalne. Choroba dotyczy szczególnie mężczyzn w średnim wieku, ale również sportowców. Zespół Guyona rozwija się częściej w określonych grupach zawodowych, a palenie tytoniu i alkohol zwiększają ryzyko jego wystąpienia.

Objawy zespołu Guyona

Objawy zespołu Guyona to drętwienia i mrowienia palców piątego oraz czwartego z zaburzeniami czucia opuszek tych palców promieniujące do przedramienia i nadgarstka. Pacjenci bardzo często z powodu zespołu Guyona budzą się w nocy i muszą wykonywać czynności uwalniające ich od drętwienia. Często występują trudności w wykonywaniu podstawowych prac domowych jak mycie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie ciężarów oraz prac wymagających chwycenia różnych przedmiotów. W zespole kanału Guyona występują bardzo często zaburzenia czucia opuszek palców piątego i czwartego oraz zaniki siły mięśni. Unikanie leczenia może powodować ból, a także zaniki mięśni kłębiku palca małego. Ostre objawy zespołu Guyona mogą wystąpić po złamaniu kości grochowatej lub haczykowatej bądź innych urazach nadgarstka. Najczęściej choroba ma przebieg przewlekły, związany jest z powtarzanym wysiłkiem i może trwać miesiącami czy nawet latami. Przyczyny są ciężkie do ustalenia i mogą nimi być przyczyny zapalne, urazowe, RZS, amyloidoza, choroby endokrynologiczne, hemofilia, cukrzyca, otyłość. Objawy zespołu Guyona są podobne do objawów zespołu rowka nerwu łokciowego, dlatego ważna jest specjalistyczna diagnostyka i skuteczne rozpoznanie, które warunkuje odpowiednie leczenie.

Nerw łokciowy na swoim przebiegu może również nawykowo się podwichać, pacjenci wtedy odczuwają przeskakiwanie w łokciu. Nawykowe podwichanie nerwu łokciowego może być czasami wskazaniem do leczenia operacyjnego, lecz na innym poziomie anatomicznym. Jest to bardzo niekomfortowe i może powodować nieodwracalne zmiany w strukturze nerwu.

Diagnostyka zespołu Guyona

Diagnostyka zespołu Guyona opiera się na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo pomocne są badania takie jak badanie przewodnictwa nerwowego oraz badanie ultrasonograficzne. Pozwalają one potwierdzić rozpoznanie, określić poziom uszkodzenia nerwu łokciowego, a czasami nawet wskazać dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach zespołu Guyona wskazane jest rozszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe jak zdjęcia rentgenowskie, badanie tomografii komputerowej lub rezonans magnetyczny, na które w zależności od wskazań skierowanie wystawia specjalista.

Leczenie zespołu kanału Guyona nieoperacyjne i operacyjne

Leczenie zespołu Guyona dzielimy na nieoperacyjne i operacyjne. Wielu pacjentów i lekarzy rozpoczyna leczenie od rehabilitacji, jednak w przypadkach długotrwałych niestety nie przynosi ono dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Podjęcie leczenia operacyjnego (minimalnie inwazyjnego lub endoskopowego) zespołu Guyona we wczesnym okresie pozwala na uniknięcie poważniejszych komplikacji i ustąpienie dolegliwości. Obecnie dostępne w leczeniu zespołu Guyona metody mini-operacyjne i endoskopowe pozwalają przeprowadzić zabieg nawet w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa do godziny. Najnowocześniejsze metody leczenia endoskopowego dostępne w Gdańsku pozwalają na wykonanie zabiegu przez mały otwór w skórze. Po zabiegu pacjent w większości przypadków może wyjść do domu. Doktor Dawid MROZIK z HANDPROJECT Clinic z Gdańska wraz z zespołem ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zespołu Guyona w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Jest to procedura endoskopowa lub minimalnie inwazyjna. Dzięki proponowanym przez Klinikę mało inwazyjnym technikom z zastosowaniem jednorazowego najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyskano najlepsze rezultaty leczenia w trybie one day surgery. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…

ODWIEDŹ NAS NA: