Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Zerwanie ścięgna Achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa należy do jednego z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie kończyny dolnej. To źródło nieprzyjemnych dolegliwości, ale także pogorszenia jakości życia i problemów z poruszaniem się. Choć do tego typu przypadłości najczęściej dochodzi u osób zajmujących się sportem lub intensywną aktywnością fizyczną, może zdarzyć się także u osób nieaktywnych. Diagnostyką i leczeniem zerwanego ścięgna Achillesa zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Na czym polega zerwanie ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa to najmocniejsze i największe ścięgno w organizmie człowieka. Jest to wspólny fragment mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego. W górnej części jest szerokie, natomiast w dolnej stopniowo ulega zwężeniu i staje się coraz grubsze. Ścięgno Achillesa zbudowane jest z tkanki włóknistej. To właśnie ta część anatomiczna stanowi główny zginacz stawu skokowego. Dzięki tej strukturze możliwe jest chodzenie, skakanie, bieganie, a także wspinanie się na palce i poruszanie stopą w górę oraz w dół.

Zerwanie ścięgna Achillesa polega na przerwaniu ciągłości elementu. W wyniku tego zdarzenia niemożliwe staje się wykonywanie codziennych czynności, takich jak skakanie, bieganie, ale też chodzenie. Zerwanie ścięgna Achillesa stanowi aż 14 % wszystkich uszkodzeń całego narządu ruchu.

Zerwanie ścięgna Achillesa – objawy

Najczęstsze objawy, które towarzyszą zerwaniu ścięgna Achillesa to:

  • silny i nagły ból, który dodatkowo może nasilać się z czasem,
  • słyszalny trzask w momencie zerwania ścięgna, któremu towarzyszy uczucie kopnięcia w łydkę,
  • poszerzenie obrysu miejsca, w którym występują ścięgna oraz narastający obrzęk w tej okolicy,
  • wzmożona ciepłota ciała w okolicy ścięgna,
  • utrudnienia w poruszaniu się, a szczególnie niemożność zgięcia grzbietowego stopy oraz stawania na palcach,
  • wystąpienie krwiaka.

W przypadku występowania powyższych objawów ważna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą i wykonanie badań diagnostycznych. Zazwyczaj wykonuje się tzw. test Thompsona, a także badania obrazowe, w tym rezonans magnetyczny oraz USG.

 

 

Jak dochodzi do zerwania ścięgna Achillesa?

Zerwanie ścięgna Achillesa może być częściowe lub całkowite. Do tego typu urazów dochodzi najczęściej wskutek intensywnego uprawiania sportu, co wiąże się z intensywnym naprężeniem ścięgien w krótkim czasie. Do uszkodzenia ścięgna Achillesa oraz jego zerwania mogą jednak prowadzić intensywne obciążenia kończyn dolnych, a także stany zapalne tej okolicy oraz zmiany degeneracyjne.

Ryzyko zerwania ścięgna Achillesa znacznie wzrasta u osób, które do wykonywanej aktywności fizycznej przygotowują się w sposób nieprawidłowy, np. poprzez zbyt intensywne ćwiczenia lub brak rozgrzewki. Problem z tą strukturą anatomiczną może powodować także nieodpowiednio dobrane obuwie.

Zerwanie ścięgna Achillesa – leczenie

Zerwanie ścięgna Achillesa w zależności od stopnia zaawansowania problemu u danego pacjenta leczy się w sposób zachowawczy lub chirurgiczny. Najczęściej stosuje się unieruchomienie kończyny na kilka tygodni, a także podaje leki przeciwbólowe czy infekcje z osoczem bogatopłytkowym oraz czynnikami wzrostu. Bardzo ważne jest także dopasowanie właściwej rehabilitacji. Dodatkowo stosuje się ultradźwięki, kinesiotaping, laseroterapię, krioterapię czy odpowiednie masaże.

W przypadkach zaawansowanych zerwania ścięgna Achillesa stosuje się działania operacyjne i różne metody szycia. Oderwane fragmenty ścięgna Achillesa przytwierdza się też za pomocą specjalnych kotwic. Niekiedy wykonywana jest także rekonstrukcja.

Kompleksowym leczeniem zerwania ścięgna Achillesa z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnych technik zajmują się doświadczeni chirurdzy w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: