Zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa
Dolegliwości bólowe w obrębie kończyny górnej mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jednak szczególnie poważne w skutkach może być zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa, które wymaga natychmiastowej interwencji specjalistycznej. Szczegółową diagnostyką, jak i leczeniem tego schorzenia zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Czym jest zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa?
Zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa to inaczej zerwanie przyczepów dalszego lub bliższego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Jest to poważny uraz o charakterze mięśniowym, który następuje na skutek gwałtownego i intensywnego rozciągnięcia napiętego mięśnia w obrębie kończyny górnej. Najczęściej do zerwania ścięgien mięśnia bicepsa dochodzi w wyniku przeprowadzenia zbyt agresywnego treningu siłowego, szarpnięcia ramienia czy gwałtownego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu.
Przypadłość, jaką jest zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa, wymaga natychmiastowej i szczegółowej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dlatego nie należy lekceważyć charakterystycznych objawów, jakie mogą zwiastować tę przypadłość.
Zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa – objawy
Zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa może być całkowite lub częściowe. W przypadku zerwania całkowitego w momencie wystąpienia dolegliwości słyszalne i odczuwalne jest charakterystyczne stuknięcie w przedniej części łokcia przy gwałtownym napięciu mięśnia. Zjawisku temu towarzyszy również:
- ból odczuwalny w łokciu (głównie w przedniej części),
- osłabienie w odwracaniu przedramienia,
- znaczne osłabienie siły podczas zginania łokcia.
Ponadto kształt mięśnia dwugłowego ulega zmianie: skraca się i wybrzusza. Może również wystąpić krwiak. Przy częściowym zerwaniu ścięgien mięśnia bicepsa, objawy mogą być niejednoznaczne. Najczęściej przypadłość dotyczy ręki dominującej i cierpią na nią głównie mężczyźni przed ukończeniem 40. roku życia. Do wystąpienia schorzenia mogą przyczyniać się takie czynniki jak przewlekły nikotynizm, przyjmowanie sterydów anabolicznych, wcześniejsze przebyte zapalenia ścięgien czy zaburzenia krążenia w okolicy przyczepu mięśnia.
</p?
Leczenie zerwania ścięgien mięśnia bicepsa
Zerwane ścięgna mięśnia bicepsa w zależności od stopnia zaawansowania przypadłości można leczyć w sposób zachowawczy, regeneracyjny lub operacyjny. W pierwszym przypadku jest to głównie odciążenie kończyny, stosowanie temblaka, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych czy zabiegów z zakresu fizykoterapii.
Zaawansowane przypadki podlegają leczeniu operacyjnemu, które przeprowadzane jest z zastosowaniem różnych metod i technik w zależności od indywidualnego przypadku Pacjenta. Może zostać wykonane jedno lub dwa cięcia operacyjne. Następnie chirurg wykonuje stabilizację ścięgna za pomocą tunelu kostnego, kotwic czy implantu.
Kompleksową diagnostykę, jak i leczenie operacyjne z zastosowaniem innowacyjnych techniki i nowoczesnych narzędzi przeprowadzają chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja nieodległych terminów oraz dobrania najodpowiedniejszej metody leczniczej do potrzeb danego Pacjenta.