Zerwanie mięśnia tricepsa
Uszkodzenia, w tym zerwanie mięśnia tricepsa ramienia jest dość powszechnym zjawiskiem dotyczącym tego obszaru kończyny górnej. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi na skutek przeciążenia lub urazu. Stan zerwania mięśnia tricepsa wymaga dokładnej diagnostyki, a także podjęcia odpowiednich procedur leczniczych. Kompleksowym działaniem w tym zakresie zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Co to jest triceps i za co odpowiada?
Określeniem triceps nazywa się również mięsień trójgłowy ramienia. Jest to struktura znajdująca się w tylnej części ramienia, która składa się z trzech charakterystycznych elementów: głowy długiej, głowy przyśrodkowej i głowy krótkiej. Mięsień trójgłowy ramienia odpowiedzialny jest za prostowanie ramienia w stawie łokciowym. Triceps jest również mięśniem, od którego kondycji zależy motoryka ramienia oraz siła kończyny górnej. Bierze on udział we wszelkich aktywnościach wykonywanych ręką, a w szczególności w dźwiganiu i podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
Mięsień trójgłowy ramienia jest również niezwykle ważny w ochronie stawu ramiennego i łokciowego. Wszelkie urazy tricepsa wpływają na funkcjonowanie kończyny górnej i ogólną sprawność ręki.
Zerwanie mięśnia tricepsa – przyczyny
Urazy związane z mięśniem trójgłowym ramienia, w tym zerwania tricepsa występują głównie na skutek przeciążenia tej okolicy lub nadmiernego obciążenia podczas wykonywanych ćwiczeń. Często zdarza się, że zerwanie mięśnia tricepsa następuje w wyniku różnego rodzaju urazów oraz wykonywania nadmiernych ruchów.
Do uszkodzenia mięśnia tricepsa, osłabienia, a w efekcie także zerwania może dochodzić też na skutek stosowania sterydów i środków anabolicznych lub ćwiczeń bez wcześniejszego rozgrzania. Zerwanie tricepsa może być też efektem różnych mikrourazów powstałych na skutek nadmiernych ćwiczeń, ale też nadwyrężenia w pracy zawodowej.
Objawy zerwania mięśnia tricepsa
Zerwanie mięśnia trójgłowego tricepsa objawia się głównie występowaniem bólu w okolicy ramienia, a także z tyłu łokcia. Osoby z tą przypadłością mają też trudność w prostowaniu kończyny w stawie łokciowym. Wyprost stawu jest wyraźnie osłabiony i dochodzi do ograniczenia zakresu możliwych ruchów do wykonania. Przy zerwaniu mięśnia tricepsa może wystąpić też obrzęk w okolicy ramienia.
Zerwanie mięśnia tricepsa – leczenie
W przypadku uszkodzeń i zerwania mięśnia tricepsa stosowane jest zarówno leczenie fizjoterapeutyczne, jak i leczenie operacyjne. Rodzaj terapii ściśle zależy od stanu indywidualnego danego Pacjenta oraz poziomu zaawansowania schorzenia. Przy uszkodzeniach często wystarcza odpowiednia ilość odpoczynku, właściwych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacji lub leczenie regeneracyjne. Jeżeli konieczne staje się leczenie operacyjne, najczęściej wykonuje się rekonstrukcję oraz szycie ścięgien uszkodzonego mięśnia. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest przywrócenie funkcji stawu i sprawności tricepsa.
Kompleksową diagnostyką, doborem odpowiednich, innowacyjnych metod, jak i leczeniem zerwania mięśnia tricepsa zajmują się specjaliści z chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.