Zapalenie kaletki łokciowej
Nasze ręce w ciągu życia narażone są na wiele różnych urazów, a także przeciążeń. W ich wyniku może wystąpić wiele schorzeń, takich jak np. zapalenie kaletki łokciowej. Dochodzi wówczas do problemu ze strukturami, które chronią staw przed wszelkimi zmianami zwyrodnieniowymi oraz procesami degeneracyjnymi. Powoduje to upośledzenie ich funkcji, co przyczynia się do występowania bólu, a także usztywnienia stawu czy obrzęku tej okolicy. Stan zapalny kaletki łokciowej to jedna z przypadłości, którą kompleksowo diagnozują oraz leczą specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Czym jest kaletka maziowa?
Kaletka maziowa ma kształt pęcherzykowaty, a jej wielkość różni się w zależności od stawu, w obrębie którego występuje. Kaletka występująca w obrębie łokcia ma za zadanie produkowania mazi stawowej, dzięki której wytwarza środowisko wilgotne i sprzyjające poślizgowi wszelkich struktur znajdujących się w obrębie łokcia. Dzięki temu zginanie jest komfortowe i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie kończyny. Poszczególne struktury anatomiczne nie ocierają się o siebie i nie dochodzi do ich degradacji.
Z czasem jednak okolica ta ulega zużyciu, wskutek czego kaletka nie zapewnia odpowiedniego poziomu ślizgania się struktur. Wówczas zaczynają się one o siebie ocierać i szybciej zużywać, co powoduje dolegliwości bólowe. Wskutek tego występuje stan zapalny kaletki łokciowej, któremu towarzyszy szereg innych nieprzyjemnych objawów. Aby nie doprowadzić do całkowitego unieruchomienia ręki, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
Zapalenie kaletki łokciowej – przyczyny
Stan zapalny kaletki łokciowej może pojawić się na skutek zużycia struktur oraz zmian zwyrodnieniowych. Jednak może to być także efekt powstałych mikrourazów wskutek długotrwałych przeciążeń. Jest to najczęściej związane z. charakterystycznym wykonywaniem określonych zawodów. To także typowa przypadłość dla niektórych sportowców.
Bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego kaletki łokciowej może być również gwałtowny uraz, który powoduje przerwanie bariery regeneracyjnej. To najczęściej uderzenie, upadek lub też kontuzja, w której zadziałała ogromna siła kompresyjna.
Stan zapalny kaletki łokciowej – objawy
Charakterystyczne objawy zapalenia kaletki łokciowej to m.in.:
- ból, który nasila się podczas poruszania ręką,
- ocieplenie okolicy łokcia,
- zaczerwienienie skóry,
- usztywnienie stawu,
- tkliwość okolicznego obszaru.
Objawy zapalenia kaletki łokciowej mogą okresowo ustępować, co nie oznacza ustąpienia problemu.
Jak wyleczyć stan zapalny kaletki łokciowej?
Stan zapalny kaletki łokciowej wiąże się z nagromadzeniem płynu w tej okolicy. Najczęściej wystarczającym działaniem jest stosowanie środków przeciwzapalnych i odpoczynku. Jeżeli jednak doszło do zgromadzenia się w tym miejscu ropy, konieczna bywa antybiotykoterapia oraz punkcja. Stosowane są również glikokortykosteroidy i preparaty z kwasem hialuronowym.
Jeżeli powyższe metody okazują się nieskuteczne, wówczas wdrażane są zabiegi operacyjne. Najczęściej polegają one na drenażu, a niekiedy resekcji kaletki. Kompleksową diagnostyką i indywidualnie dobranymi innowacyjnymi zabiegami z zakresu chirurgii ręki zajmują się specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.