Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Kompleks chrząstki trójkątnej znajduje się między kośćmi nadgarstka, a kością łokciową i jego funkcją jest stabilizacja stawu promieniowo-łokciowego dalszego oraz stawu promieniowo-nadgarstkowego. Z języka łacińskiego jest on nazywany także TFCC (triangular fibrocartilage complex).

Kompleks chrząstki trójkątnej

Kompleks chrząstki trójkątnej odpowiada za poprawne przekazywanie siły z przedramienia do nadgarstek. Pełni niezwykle istotną funkcję w procesie funkcjonowania ręki, dlatego też wszelkie schorzenia i uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej trzeba niezwłocznie poddawać odpowiedniemu leczeniu.

Objawy uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej

Jest to dość częste miejsce odczuwania bólu nadgarstka oraz trzaskania przez pacjentów. Możliwe jest także odczuwanie specyficznego przeskakiwania podczas ruchu stawem oraz znacznego osłabienia podczas chwytania. W naszym gabinecie w Gdańsku często spotykamy się także z osobami, które skarżą się na obrzęk nadgarstka oraz jego nadwrażliwość. Wszelkie te objawy świadczą o uszkodzeniu kompleksu chrząstki trójkątnej i wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą chirurgiem ręki. Charakterystycznym objawem urazu tego obszaru jest także ból odczuwalny po stronie małego palca dłoni. Występuje on podczas odchylaniu w kierunku do łokcia oraz rozciąganiu. Jeśli oprócz bólu odczuwane jest także częste przeskakiwanie i trzaskanie, to zdecydowanie warto zapisać się na wizytę w naszym gabinecie w Gdańsku.

Przyczyna uszkodzenia chrząstki trójkątnej

Częstą przyczyną uszkodzenia chrząstki trójkątnej jest obciążenie wywierane na nadgarstek i silne przeciążenia na osi. Urazy występują także w przypadku upadku na prostą rękę lub mocnym pociągnięciem nadgarstka. To schorzenie spotyka często osoby zajmujące się profesjonalnie gimnastyką, golfem, tenisem czy np. bowlingiem.

Leczenie uszkodzenia chrząstki trójkątnej

Od wielu lat zajmujemy się profesjonalnym leczeniem uszkodzeń chrząstki trójkątnej w Gdańsku, w naszej klinice HANDPROJECT Clinic. Wykonujemy szczegółowy wywiad z pacjentem oraz przeprowadzamy testy prowokacyjne. Niezbędnym badaniem, które pozwoli wykryć z prawie całkowitą pewnością, czy występujący rodzaj urazu jest związany z uszkodzeniem kompleksu chrząstki trójkątnej jest artroskopia nadgarstka. To nowoczesne badanie pozwoli nie tylko wykryć występujące schorzenie, ale także umożliwi dalsze leczenie.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: