Urazy stawów skokowych
Każdego dnia nasze kończyny narażone są na przeciążenia stawów skokowych oraz różnego rodzaju sytuacje, w wyniku których może dojść do urazu. Najczęściej takie zdarzenia powodują ból i uniemożliwiają nam poruszanie się. W każdym przypadku niezwykle ważna jest jak najszybsza interwencja specjalistów, którzy prawidłowo zdiagnozują przypadłość i podejmą skuteczne i odpowiednie leczenie. Takie działania podejmują specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Urazy stawów skokowych i ich rodzaje
Staw skokowy charakteryzuje się dość skomplikowaną budową. Jego zadaniem jest ruchome połączenie kości stopy i podudzia. Do kontuzji w tej okolicy może dojść nie tylko podczas intensywnej pracy stawu np. przy aktywności sportowej, ale też podczas podskoku czy chodzenia. Typowe urazy stawów skokowych to:
- skręcenia – występują najczęściej i wtedy, gdy dojdzie do przekroczenia zakresu ruchomości stawu przy jednoczesnym naruszeniu torebki stawowej więzadła lub uszkodzeniu tkanek miękkich,
- zwichnięcia – przemieszczenia powierzchni stawowych względem siebie. Niekiedy wraz ze zwichnięciem dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej, a także złamania. Zwichnięcie wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza. Zaniechanie odpowiedniego nastawienia może skutkować powikłaniami w postaci nieprawidłowego ułożenia struktur w kolanie na stałe,
- złamania – przerwanie ciągłości kości w rejonie stawu skokowego. Może obejmować jedną lub więcej kości.
Choroba przeciążeniowa stawów skokowych
Intensywne treningi, praca obciążająca kończyny dolne, nadwaga i otyłość, długie przebywanie w jednej pozycji, uwarunkowania genetyczne czy wiek mogą wywołać również przeciążenia stawów skokowych. Wówczas dochodzi do serii mikrouszkodzeń, które stopniowo uszkadzają stawy i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych, problemów funkcjonalnych i dolegliwości bólowych.
W takich sytuacjach pomocne bywa ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi pacjenta, iniekcje z kwasu hialuronowego, odciążenie stawu i odpowiednio dobrana rehabilitacja.
Objawy urazów stawu skokowego
Do typowych objawów urazów w rejonie stawu skokowego należą:
- silny i gwałtowny ból narastający przy próbie obciążenia kończyny,
- zwiększona ciepłota okolicy stawu,
- opuchlizna,
- zaczerwienienie,
- krwiak,
- problem z ruchomością stopy.
Urazy stawów skokowych – leczenie
W przypadku urazów stawu skokowego należy udać się do lekarza, który wykona zdjęcie RTG, a w razie potrzeby także tomografię komputerową. W zależności od rodzaju urazu i rozległości problemu stosuje się unieruchomienia kończyn, a następnie rehabilitację.
W skomplikowanych sytuacjach, takich jak złamania czy poważne zwyrodnienia, wdrażane jest leczenie operacyjne polegające na poprawnym nastawieniu kości bądź zastosowaniu implantów, śrub czy specjalnych płytek zespalających. Stosuje się również odpowiednie działania na tkankach miękkich oraz nerwach, jeżeli doszło do ich uszkodzenia. Po takich operacjach również konieczne jest unieruchomienie kończyny, a następnie wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji.
Dokładną diagnozą oraz leczeniem z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnego sprzętu zajmują się specjaliści i lekarze w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.