Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Sztywność łokcia

Sztywność łokcia może pojawić się na skutek różnych czynników zarówno u osób młodych, jak i starszych. Przypadłość ta ogranicza zakres ruchów i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również źródłem dolegliwości bólowych, a zaniechanie właściwej diagnostyki i działań terapeutycznych może skutkować znacznym pogłębieniem problemów. Rozpoznawaniem, jak i leczeniem sztywności łokcia na różnym etapie choroby zajmują się chirurdzy ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

 

Sztywność łokcia i objawy schorzenia

Sztywność łokcia określana jest również jako przykurcz stawu łokciowego i polega na występowaniu problemów z poruszaniem kończyną górną w łokciu i ograniczeniem jego ruchomości w różnym stopniu. Ograniczenie może dotyczyć jedynie wyprostu i zginania łokcia, ruchów rotacyjnych, jak i wszystkich możliwych zakresów poruszania ręką.

Podstawowym objawem sztywności łokcia jest zmniejszony zakres ruchów. Jednak poza tym przykurcz stawu łokciowego objawia się również poprzez:

  • odczuwanie bólu przy skrajnym ustawieniu przedramienia w danym zakresie ruchu,
  • drętwienie palca serdecznego oraz małego (najczęściej oznacza także neuropatię nerwu łokciowego),
  • osłabienie lub zanik niektórych mięśni.

Jeżeli ból pojawia się także w sytuacji, gdy ręka znajduje się w spoczynku, prawdopodobnie oznacza to występowanie jeszcze innych schorzeń poza sztywnością łokcia, co należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

 

Przyczyny sztywności łokcia

Sztywność łokcia to przypadłość, która zazwyczaj występuje na skutek innych schorzeń występujących w tym rejonie kończyny górnej. Mogą mieć one charakter urazowy lub nieurazowy.

Wśród przyczyn urazowych sztywności łokcia, występujących częściej, można wymienić:

  • zwichnięcia stawu łokciowego,
  • złamania w rejonie stawu łokciowego,
  • unieruchomienia stawu łokciowego na skutek przebytych operacji lub urazów.

Do przyczyn nieurazowych sztywności łokcia można natomiast zaliczyć:

  • choroby reumatoidalne,
  • zmiany zwyrodnieniowe i zniekształcenia powierzchni stawowych,
  • choroby o charakterze wrodzonym (np. wrodzone zwichnięcie głowy kości promieniowej),
  • ciała wolne występujące wewnątrz stawu,
  • przewlekły stan zapalny błony maziowej stawu łokciowego.

 

Sztywność łokcia – leczenie

Na wczesnym etapie schorzenia i z przyczyn niezwiązanych z deformacją struktur anatomicznych wprowadza się leczenie zachowawcze oparte na odpowiednio dobranej rehabilitacji. Działania te mogą potrwać jednak od 6 miesięcy do nawet roku.

W zaawansowanych przypadkach lub wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, stosuje się leczenie operacyjne. Stosowny zabieg polega na uwolnieniu przykurczonych i zesztywniałych tkanek miękkich, które ograniczają ruch kończyny, a także usunięciu deformacji kostnych. Po leczeniu operacyjnym niezbędna jest rehabilitacja.

Kompleksową diagnostykę, jak i leczenie sztywności łokcia przeprowadzają wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja zastosowania innowacyjnych metod i nieodległe terminy wizyt oraz przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu.

 

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: