Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Strzelający/przeskakujący kciuk

Strzelający kciuk inaczej nazywany też kciukiem przeskakującym i trzaskającym to dość często występujące schorzenie zarówno w obrębie kończyn górnych, jak i dolnych. Nie należy go bagatelizować, ponieważ nieleczone może prowadzić do utraty niektórych funkcji kciuka, a nawet jego całkowitego unieruchomienia.

Palec „strzelający” kciuk – przyczyny

Przyczyną tego, że kciuk boli i przeskakuje jest stan zapalny obejmujący pochewkę ścięgnistą w zginaczu kciuka. Pojawia się on zazwyczaj w wyniku długotrwałego wykonywania powtarzalnych czynności, mikrourazów, braku odpowiedniej ilości czasu na regenerację czy przeciążeń. Zdarza się jednak, że przeskakujący kciuk pojawia się w związku z występowaniem chorób zwyrodnieniowych, zwapnień i zwłóknień. Jego przyczyną mogą być też stare urazy, przebyte kiedyś operacje czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeskakujący staw kciuka – objawy

Charakterystycznym objawem strzelającego kciuka są trzaski i strzelanie słyszalne podczas zginania i prostowania palca. Towarzyszy temu ból, który nierzadko może być tak dotkliwy, że powoduje zupełne wyłączenie kciuka z używania. Sporadycznie występuje także obrzęk lub poranna sztywność. Trzaski i strzelania stawu kciuka mogą mieć jednak i inne podłoże.

Diagnostyka strzelającego kciuka

Niepokojących objawów ze strony kciuka nie należy bagatelizować, ponieważ choroba w zaawansowanym stadium może doprowadzić do całkowitej utraty jego funkcji i przykurczu. Diagnostyka schorzenia opiera się na wywiadzie, dokładnych oględzinach ręki oraz przeprowadzeniu badania, np. USG. Zazwyczaj zaleca się wykonanie także zdjęcia RTG, które pozwoli potwierdzić lub wykluczyć dane rozpoznanie.

Strzelający kciuk – leczenie

W zakresie leczenia strzelającego kciuka istnieją metody operacyjne i nieoperacyjne. Każdorazowo proces przywracania ręki do pełnej sprawności rozpoczyna się od indywidualnie zaplanowanej rehabilitacji. Można postawić na działania manualne i ćwiczenia wykonywane wspólnie z rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Pacjent zazwyczaj dostaje też zalecenia do stosowania w domu. W początkowym stadium często pomocne okazuje się czasowe oszczędzanie ręki.

Alternatywą jest dobór innych metod zabiegowych np. iniekcji sterydowych. Preparaty są podawane bezpośrednio do pochewki ścięgnistej, której dotyczy uraz. W dużej części przypadków choroby w niezaawansowanym stadium ten sposób leczenia w połączeniu z rehabilitacją daje dobre rezultaty.

Strzelający kciuk – operacja

Operacja strzelającego kciuka jest wykonywana w ramach chirurgii ręki jednego dnia i należy do najmniej  inwazyjnych. Aktualnie istnieje możliwość wykonania jej nawet endoskopowo w znieczuleniu miejscowym – sam zabieg trwa kilkanaście minut, a po zakończeniu wszystkich procedur operacyjnych Pacjent może wyjść do domu.

Całość polega na nacięciu pochewki ścięgna zginacza tak, by palec mógł swobodnie się poruszać oraz założeniu szwów. Obecnie są dostępne również metody mini inwazyjne leczenia kciuka strzelającego. Po nich niekonieczne jest unieruchomienie ręki, a nawet rehabilitacja, by móc wrócić do pełnej sprawności.  Jeżeli borykasz się ze strzelającym kciukiem, skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: