Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Stawy rzekome

Złamania i skomplikowane urazy kości niekiedy nie goją się i nie zrastają w sposób prawidłowy, czego skutkiem mogą być ograniczenia ruchomości, dolegliwości bólowe i problemy z funkcjonalnością. Jedno z takich powikłań charakteryzujące się brakiem zrostu kości to tzw. staw rzekomy. Operacja natomiast to szansa na powrót do zdrowia i przywrócenie sprawności ręki. Takie zabiegi z zastosowaniem nowoczesnych technologii przeprowadzają specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Co to jest staw rzekomy i jakie są objawy schorzenia?

Staw rzekomy to jedno z zaburzeń zrostu i nieprawidłowości powstających w procesie gojenia się złamania kości. To brak pełnego zrośnięcia się struktur kostnych pomimo zastosowanego właściwego usztywnienia czy zespolenia. W miejscu urazu na jednym zakończeniu kości występuje wówczas zaokrąglona końcówka, a na drugim płytka panewka. Pomiędzy nimi wytworzona zostaje przestrzeń zawierająca tkankę chrzęstno-włóknistą. Cała ta struktura otoczona jest charakterystyczną torebką stawową, a w okolicy złamania zamiast pożądanej sztywności występuje ruchomość.

Stawy rzekome mogą powstać w różnych miejscach, choć jednym z najczęściej pojawiających się stawy rzekome w obrębie nadgarstka. Najczęstsze objawy, jakie daje staw rzekomy to:

  • ograniczony zakres ruchów,
  • nietypowy kształt w miejscu złamania,
  • dolegliwości bólowe zwiększające się przy obciążaniu,
  • zwiększona ciepłota w okolicy złamania.

 

Staw rzekomy – przyczyny

Stawy rzekome pojawiają się m.in. na skutek ubytków i przemieszczeń elementów kostnych, wad wrodzonych kości oraz zaburzeń unaczynienia w tkance kostnej. Powodem występowania stawów rzekomych może być również rozległa infekcja, choroby metaboliczne takie jak cukrzyca, niewydolność nerek i osteoporoza czy zaburzenia hormonalne.

Do powstawania stawów rzekomych przyczyniają się również nieprawidłowości w przeprowadzonym zespoleniu, zbyt wczesne obciążenie kończyny w podjętej rehabilitacji czy rozległość urazu. Czynnikiem, który nie sprzyja w prawidłowym gojeniu się złamań, jest także stosowanie używek.

Na czym polega leczenie stawu rzekomego?

W leczeniu stawu rzekomego można stosować metody zachowawcze, takie jak odpowiednie masaże, zabiegi fizykalne czy terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych. Jeżeli jednak takie formy leczenia nie są wystarczające, konieczna jest operacja stawu rzekomego polegająca najczęściej na przemieszczeniu kości, przeszczepie tkanki kostnej czy zastosowaniu działań poprawiających unaczynienie struktur. Stawy rzekome operowane są także z wykorzystaniem metody artroskopowej.

Pełen zakres nowoczesnych metod i technologii stosowanych w leczeniu stawów rzekomych wykorzystywany jest podczas leczenia tego typu schorzeń w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To kompleksowa diagnostyka schorzenia, dobór odpowiedniego rodzaju zabiegu do indywidualnego stanu Pacjenta oraz leczenie prowadzone przez wykwalifikowany zespół doświadczonych specjalistów w zakresie chirurgii.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: