Stany zapalne nadgarstka
Nadgarstek jest jednym z najbardziej złożonych obszarów strukturalnych w naszym organizmie. To zespół małych stawów, więzadeł, nerwów, mięśni i wielu naczyń, dzięki którym możemy na co dzień wykonywać niemal wszystkie czynności takie jak m.in. chwytanie, ściskanie, pisanie czy obsługa telefonu. Niestety na skutek różnych czynników może dojść do bolesnych dolegliwości, które mogą zwiastować stany zapalne nadgarstka. Schorzenia tego typu kompleksowo diagnozowane i leczone są w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Rodzaje zapalenia nadgarstka
Stany zapalne nadgarstka są sytuacjami, w których dochodzi do podrażnienia wewnętrznych struktur w tym rejonie, co prowadzi do dolegliwości bólowych i szeregu innych objawów oraz wystąpienia reakcji obronnej organizmu. Najczęściej na prawidłowe funkcjonowanie ręki wpływ mają takie zapalenia nadgarstka jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- pourazowe zapalenie stawów.
Objawy poszczególnych rodzajów zapalenia stawów mogą się od siebie różnić, co ściśle zależy od przyczyny występowania schorzenia. Typowym symptomom może towarzyszyć zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy tymczasowe ustępowania objawów lub ich intensywne nasilenie, które powoduje niekiedy nawet wybudzanie ze snu.
Stany zapalne nadgarstka – objawy
Wśród najczęstszych objawów stanów zapaleń nadgarstka można wyróżnić m.in.:
- ograniczenie zakresu ruchu,
- obrzęk w rejonie nadgarstka,
- sztywność,
- drętwienie,
- opuchnięcie i zaczerwienienie stawów,
- zaburzenia ruchomości stawów nadgarstka,
- uczucie „nieswojego palca” w obrębie palca serdecznego, wskazującego i kciuka,
- utrudnienie w wykonywaniu precyzyjnych ruchów,
- uczucie pieczenia lub mrowienia w palcach.
Zapalenia nadgarstka – leczenie
Dolegliwości w rejonie nadgarstka mogą pojawić się niezależnie od wieku. Początkowo warto zastosować środki doraźne w postaci zimnych i ciepłych okładów, maści przeciwzapalnych dostępnych w aptece, odpoczynku czy leków przeciwbólowych. Ulgę może też przynieść maść borowinowa. Jeżeli jednak ból utrzymuje się przez kilka dni i nie ustaje, należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i wdroży właściwe działania.
W ramach terapii, która ma na celu ustąpienie dolegliwości bólowych, najczęściej zalecana jest odpowiednio dobrana fizjoterapia i fizykoterapia. To różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kąpiele, laseroterapia, krioterapia, ultradźwięki, światło spolaryzowane czy galwanizacja. Stosowane są także leki przeciwreumatyczne i kortykosteroidy.
Niekiedy stany zapalne nadgarstka związane są też z przebytymi urazami i sytuacjami, które wymagają interwencji chirurgicznej. Nowoczesne zabiegi i indywidualnie dobrane innowacyjne metody stosują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z zakresu chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To możliwość wykonania również kompleksowej diagnostyki w nieodległych terminach i opieka na wysokim poziomie na każdym etapie leczenia danego schorzenia.