Palec łabędzia szyja
Palec łabędzia szyja lub deformacja łabędziej szyjki to jedno ze zniekształceń i schorzeń występujących w obrębie palców dłoni, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe oraz ograniczenia ruchomości ręki. W związku ze specyfiką występujących deformacji choroba ta jest często mylona z palcem butonierkowatym. Sprawdź, jakie są przyczyny palca łabędziej szyjki i w jaki sposób odbywa się leczenie tej przypadłości.
Co jest przyczyną palca łabędzia szyjka?
Deformacja typu palec łabędzia szyjka to rodzaj zniekształcenia, w którym dochodzi do przeprostu w stawie międzypaliczkowym bliższym. Towarzyszy temu nadmierne zgięcie występujące również w stawie międzypaliczkowym dalszym. Schorzenie to wygląda tak, jakby środek palca zapadł się względem jego wyprostowanej pozycji.
Bezpośrednią przyczyną powstawania tego typu zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu struktur anatomicznych palców jest proces destrukcji stawu międzypaliczkowego bliższego, a także wtórne nieprawidłowości w utrzymywaniu równowagi prostowników palców i mięśni zginaczy.
Palec łabędzia szyja – leczenie
Rozpoznanie przypadłości takiej jak palec łabędzia szyja jest stosunkowo łatwe. Jednak dla skuteczności leczenia, jak i powrotu do sprawności dłoni i palców kluczowe jest jak najwcześniejsze zareagowanie na występujące dolegliwości i objawy oraz jak najszybsze udanie się do specjalisty i zaplanowanie odpowiednich działań.
Leczenie schorzenia palec łabędzia szyja odbywa się najczęściej metodami operacyjnymi. Podczas takiego leczenia wykonywanego w znieczuleniu przeprowadzany jest transfer ścięgien mięśni. W efekcie przywrócony zostaje odpowiedni kierunek działania sił na poszczególne stawy w palcach dłoni, co przekłada się również na ograniczenie zdeformowania.
W zaawansowanych przypadkach palca łabędzia szyja może być konieczna nawet artrodeza, czyli usztywnienie stawu. Możliwe jest też wszczepienie sztucznej protezy. Ostateczny wybór metody zależy od indywidualnego przypadku Pacjenta, stopnia zaawansowania schorzenia oraz decyzji chirurga, który dokonuje kwalifikacji do zabiegu.
W powrocie do zdrowia ważna jest też rehabilitacja oraz odpowiednie ćwiczenia i zabiegi zlecone przez specjalistów. Stosowanie się do zaleceń lekarzy umożliwia przywrócenie sprawności dłoni oraz pozbycie się dolegliwości bólowych. W terapii palca łabędzia szyja stosowane bywa rzadko leczenie farmakologiczne.
Przyczyny pośrednie zwiększające ryzyko wystąpienia schorzenia
Palec łabędzia szyja, jak i inne przypadłości w obrębie dłoni związane z przeprostami w obrębie stawów występują najczęściej u osób zmagających się ze zmianami zwyrodnieniowymi, a także niektórymi chorobami. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) oraz łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). W obu przypadkach dochodzi do destrukcyjnych zmian w strukturze chrząstki stawowej, a także w obrębie ścięgien oraz więzadeł. Często przyczyną są przebyte urazy.
Kompleksową diagnostyką oraz leczeniem takich przypadłości jak palec łabędzia szyja i innych chorób kończyn górnych zajmują się specjaliści w HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku.