Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Palec butonierkowaty

Poszczególne struktury, z których zbudowane są nasze kończyny na co dzień, narażone są na różnego rodzaju deformacje, urazy oraz schorzenia. Wpływają one na ograniczenie ruchomości, występowanie dolegliwości bólowych i innych uciążliwych objawów. Jedną z takich chorób jest palec butonierkowaty.

Czym jest palec butonierkowaty?

Palec butonierkowaty to rodzaj deformacji ręki i ma związek z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca, którego funkcją jest prostowanie palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Uszkodzenie tego typu dotyczy zazwyczaj ścięgna prostownika wspólnego palców u ręki od drugiego do piątego, czyli bez kciuka.

W wyniku zaistniałych uszkodzeń siła prostująca dany palec przenoszona jest przez boczne pasma prostownika, które przemieszczają się w kierunku dłoni. Wówczas staw międzypaliczkowy bliższy ulega charakterystycznemu zgięciu, a międzypaliczkowy dalszy ulega przeprostowi. Palec butonierkowaty w rezultacie ma specyficzny kształt wzniesiony w środkowej części, czemu towarzyszą m.in. ostre dolegliwości bólowe.

Przyczyny powstawania deformacji i schorzeń palców dłoni

Zarówno palec butonierkowaty, jak i inne schorzenia dłoni związane ze stawami najczęściej pojawiają się na skutek występowania urazów lub chorób niszczących chrząstkę stawową, ścięgna oraz więzadła. Czasami mogą występować nawet porażenia nerwów obwodowych, których powikłaniem może być właśnie m.in. palec butonierkowaty.

Wśród takich przyczyn można wyróżnić w szczególności reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) oraz łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Częstym powodem pojawiania się deformacji i występowania dolegliwości stawowych są również zmiany zwyrodnieniowe. W każdym przypadku i pojawieniu się dolegliwości czy innych niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Palec butonierkowaty – leczenie

Istnieją różne metody i sposoby leczenia schorzenia, jakim jest palec butonierkowaty. Operacja stosowana jest w przypadku zaawansowanych schorzeń i polega na zastosowaniu specjalnych technik zabiegowych, które mają na celu naprawienie uszkodzonych struktur w obrębie pasma centralnego.

Bardzo często jednak stosuje się też leczenie zachowawcze. W ramach podejmowanych działań unieruchamia się staw międzypaliczkowy bliższy średnio na okres 4-6 tygodni. Najczęściej w tym celu używana jest orteza dynamiczna, którą Pacjent używa w trakcie dnia oraz bierna zakładana na noc. To jednak niejedyne działania, jakich wymaga leczenie palca butonierkowatego. Kluczowa jest również odpowiednia rehabilitacja zapobiegająca utracie ruchomości palca oraz postępującej sztywności poszczególnych struktur.

W takich przypadkach jak palec butonierkowaty i podobne schorzenia, kluczowe jest jak najszybsze podjęcie działania. Zwiększa to szanse na wyleczenie i zminimalizowanie ryzyka trwałej utraty sprawności w danym obszarze kończyny. Diagnostyką i leczeniem palca butonierkowatego oraz innych schorzeń występujących w rejonie dłoni kompleksowo zajmuje się HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku. To pomoc zarówno na wczesnych, jak i zaawansowanych etapach chorób.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: