Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Niestabilność nadgarstka

Niestabilność nadgarstka to stan, w którym ruchomość stawów nadgarstka nie jest odpowiednio skoordynowana, co może być następstwem zaburzeń pracy mięśni lub nieprawidłowym ustawieniem kości względem siebie. Nadgarstek składa się aż z 8 kości, ustawionych w dwóch szeregach i jest ważnym ogniwem ruchowym w naszym ciele, umożliwiającym funkcjonalne korzystanie z ręki, dlatego jego stabilność jest bardzo ważna.

Objawy niestabilności nadgarstka

Podobnie jak w przypadku pozostałych stawów, niestabilność nadgarstka objawia się nieprawidłowym zakresem i torem ruchów wykonywanych w różnych płaszczyznach. W niektórych przypadkach, jeśli kości wzajemnie się blokują, ruchomość może być ograniczona. Nierzadko występuje przy tym uczucie przeskakiwania kości oraz słyszalne trzaski i kliknięcia.

Mogą również występować dolegliwości bólowe, najczęściej w formie ostrego kłucia podczas wykonywania określonych czynności, na przykład podpierania się ręką. Ból nasila się podczas aktywności związanej z pracą czy uprawianiem sportu i ustępuje po odpoczynku. Wielu pacjentów zgłasza także obniżenie siły mięśniowej, które skutkuje ograniczeniami w zakresie ruchów chwytania.

Czym może być spowodowana niestabilność nadgarstka?

Niestabilność nadgarstka jest bezpośrednim następstwem uszkodzenia aparatu więzadłowo-torebkowego, do którego dochodzi najczęściej z powodu specyficznego urazu, jakim jest upadek na dłoń. W wyniku tego mechanizmu może nastąpić podwichnięcie nadgarstka w rejonie kości księżycowatej lub łódeczkowatej, zazwyczaj współistniejące z naciągnięciem lub zerwaniem więzadła łódeczkowato-księżycowatego i/lub promieniowo-łódeczkowatego.

Zdarzają się przypadki niestabilności nadgarstka spowodowane przeciążeniami, któr prowadzą do powtarzalnych mikrourazów, występujących u osób nadmiernie eksploatujących stawy, na przykład w pracy czy podczas uprawiania sportu. U niektórych pacjentów niestabilność wynika z wrodzonej lub nabytej wiotkości stawowej i osłabienia układu mięśniowego.

Niestabilność nadgarstka — jak wygląda postępowanie zachowawcze?

Jeśli objawy dolegliwości nie są mocno nasilone, a pacjent nie ma związanych z nimi trudności w codziennym funkcjonowaniu, można rozpocząć leczenie zachowawcze. Odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie stabilizujące staw, poprawić kontrolę mięśniową i czucie głębokie, co powinno dać znaczną poprawę. Poza kinezyterapią stosuje się również różne metody terapii manualnej i pracy z tkankami miękkimi oraz taśmy do kinesiotapingu, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak elektroterapia.

Kiedy stosuje się operacyjne leczenie niestabilności nadgarstka?

W krótkim czasie od wystąpienia urazu można zrekonstruować zerwane więzadła i przywrócić fizjologiczną czynność stawu. Jeśli w nadgarstku występują zmiany zwyrodnieniowe i tkanki miękkie są zdegenerowane, lekarz czasami może podjąć decyzję o alloplastyce lub nawet chirurgicznej artrodezie, a więc zespoleniu kości, które częściowo ograniczają ruchomość, co gwarantuje zatrzymanie postępów choroby zwyrodnieniowej i poprawia funkcjonowanie pacjenta. Zarówno przed jak i po operacji pacjent powinien być pod opieką fizjoterapeuty.

W wielu przypadkach leczenie operacyjne jest jedyną efektywną metodą postępowania w przypadku niestabilności nadgarstka. Wieloletnie doświadczenie doktora nauk medycznych Dawida Mrozika i jego zespołu HANDPROJECT Clinic w chirurgii ręki pozwala wykorzystać nowoczesne i skuteczne techniki zabiegowe, dzięki którym pacjenci w krótkim czasie wracają do codziennych aktywności.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: