Nieoperacyjne leczenie przykurczu ręki XIAPEX – choroba Dupuytrena
Nowy lek w bezoperacyjnym leczeniu przykurczu Dupuytrena. Chirurg ręki z Gdańska Doktor Dawid Mrozik stosuje rewolucyjną metodę z użyciem leku, który leczy chorobę Dupuytrena bez konieczności operacji.
Jako pierwsi na Pomorzu i jedni z nielicznych w naszym kraju specjaliści chirurgii ręki i rekonstrukcyjnej, ortopedii i traumatologii z HANDPROJECT Clinic z Gdańska z zespołu Dr n. med. Dawida MROZIKA przeprowadzają zabiegi najnowocześniejszą metodą z użyciem enzymu kolagenazy w bezoperacyjnej enzymatycznej fasciectomii, w leczeniu przykurczu palców ręki – przykurczu Dupuytrena.
Pacjenci leczeni w HANDPROJECT Clinic z powodu choroby znanej jako przykurcz Dupuytrena, mogą jako nieliczni w Polsce skorzystać z leczenia nieoperacyjnego. Bez konieczności operacji pacjenci nie wymagają pobytu w szpitalu. Okres rekonwalescencji jest szybki, a po kilku dniach ręka wraca do sprawności.
Choroba znana od około 200 lat, powoduje pogrubienie tkanki podskórnej ręki, guzki, zaciągnięcia skóry, co skutkuje przykurczami palców. Następstwem tego jest nieprawidłowa funkcja ręki oraz dyskomfort w czynnościach dnia codziennego. Choroba Dupuytrena została zdiagnozowana po raz pierwszy w 1834 roku i jest uznawana za chorobę genetyczną, dotyczy 20% mężczyzna po 60 roku życia i 20% kobiet po 80 roku życia. W Wielkiej Brytanii rocznie wykonywane jest około 12.000 operacji Przykurczu Dupytrena.
Tradycyjne leczenie przykurczu Dupuytrena to leczenie operacyjne, ale jest alternatywa w postaci leczenia bezoperacyjnego dzięki zastosowaniu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych leku. Jedna iniekcja w okolice przykurczonego palca pozwala uniknąć pobytu w szpitalu.
„Ta rewolucyjna metoda jest bezbolesna, a rekonwalescencja jest szybsza niż po zabiegu operacyjnym. Pacjent może powrócić do pracy już po kilku dniach” – tłumaczy Dr. n. med. Dawid MROZIK – specjalista chirurgii ręki i rekonstrukcyjnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej z HANDPROJECT Clinic.
HANDPROJECT Clinic jest jedną z nielicznych w Polsce Klinik, gdzie można zastosować tą procedurę szybko, bezpiecznie i bez konieczności pobytu w szpitalu na sali operacyjnej.
Zespół HANDPROJECT Clinic z Gdańska ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu przykurczu Dupuytrena w różnych stadiach zaawansowania choroby.
Wstrzyknięcie bezpośrednio do zmiany chorobowej.
Wstrzyknięcie do zmiany chorobowej kolagenazy, którą wstrzykuje się bezpośrednio w przykurczoną tkankę jest niebolesne. Enzym rozpuszcza kolagen i likwiduje przykurcz palca. Dzień po wstrzyknięciu enzymu należy udać się do lekarza specjalisty chirurgii ręki w celu rozprostowania palca i zerwania zgrubiałego pasma. W niektórych przypadkach pasmo samo się rozrywa, ale interwencja lekarza specjalisty chirurga ręki jest niezbędna.
Ta metoda leczenia nie wymaga pobytu w szpitalu ani stosowania znieczulenia, choć w ramach dodatkowego świadczenia może zostać podane znieczulenie miejscowe.
Dr n. med. Dawid MROZIK dodaje: „Mamy nadzieję, że doskonałe rezultaty w zastosowaniu tej metody leczenia pozwolą w przyszłości na jej chociażby częściową refundację”
Ośrodek HANDPROJECT Clinic jest jednym z niewielu ośrodków w naszym kraju przeprowadzających takie procedury. Doktor nauk medycznych Dawid MROZIK jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki i Członkiem International and European Federation of Societes for Surgery of the Hand oraz posiada bardzo duże doświadczenie w odpowiednim podawaniu preparatu, które zdobywał w renomowanych ośrodkach zagranicznych.
Jeżeli:
- Z trudem prostujesz palce lub dłoń
- Skóra na dłoni robi się zgrubiała
- Pod skórą dłoni da się wyczuć coś, co przypomina stwardniałe pasmo
- Skóra na dłoni wygląda tak, jakby coś ją ciągnęło od spodu (tzw. „ściągnięcie”)
- Zauważasz ubytki – niewielkie, ale głębokie wgłębienia w skórze
Warto skonsultować się ze specjalistą: kontakt@handproject.pl
Więcej informacji można uzyskać na stronach:
www.handproject.pl
www.chirurgrekigdansk.pl
www.kolagenaza.pl
© Copyright by HANDProject Clinic