Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Nerwiaki

Wśród wielu różnych schorzeń o charakterze guzków, jakie mogą pojawić się w obrębie ręki, wymienia się nerwiaki. Są to zmiany o charakterze łagodnych zmian nowotworowych. Mają różne przyczyny powstawania oraz strukturę. Nerwiaki wymagają przeprowadzenia dokładnej diagnostyki oraz podjęcia specjalistycznego leczenia. Kompleksowymi działaniami w tym zakresie zajmują się specjaliści chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym są nerwiaki i gdzie występują?

Nerwiaki to ogólna nazwa nietypowych zmian powstających ze struktur, które tworzą nerwy obwodowe znajdujące się w całym organizmie. Spośród różnego rodzaju nerwiaków w obrębie ręki najczęściej występują nerwiakowłókniaki zbudowane z nerwów i struktur łącznotkankowych. Schorzenia tego typu najczęściej pojawiają się u osób w wieku od 20 do 30 lat, choć nie jest to regułą.

Nerwiaki występują również w okolicy kanału kręgowego, choć zmiany te mogą również pojawiać się w innych rejonach ciała, w tym również w obrębie dłoni czy ramienia. Zazwyczaj nerwiaki mają charakter łagodny i rzadko ulegają zezłośliwieniu.

Jakie objawy mogą dawać nerwiaki?

Charakterystycznym objawem, który może świadczyć o pojawieniu się nerwiaków, jest występowanie uszypułowanych, miękkich guzków na skórze w kolorze cielistym. Niekiedy mogą to być również twarde zmiany o owalnym kształcie wyczuwalne pod powierzchnią skóry. W niektórych przypadkach nerwiakom towarzyszą również przebarwienia skórne o barwie kawowej.

Nerwiakowłókniaki to zmiany, które często tworzą się też w okolicy przebiegu nerwów, po czym stosunkowo łatwo można je rozpoznać wizualnie. Niekiedy tej charakterystycznej przypadłości mogą też towarzyszyć nerwobóle i dyskomfort w związku z występowaniem zgrubień. W przypadku dostrzeżenia charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu takim jak nerwiaki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zdiagnozowania stanu zdrowia.

Skąd biorą się nerwiaki?

Dokładne przyczyny występowania nerwiaków nie zostały jak dotąd poznane. Przypuszcza się jednak, że tego typu zmiany mogą powstawać w miejscach, które uległy wcześniej różnego rodzaju urazom mechanicznym lub amputacjom.

Znacznie częściej też nerwiaki pojawiają się u osób cierpiących na neurofibromatozę typu I. To schorzenie o podłożu genetycznym charakteryzujące się występowaniem licznych zmian nowotworowych pochodzenia nerwowego.

W jaki sposób leczy się nerwiaki?

Nerwiaki występujące w rejonie ręki najczęściej poddawane są najpierw szczegółowej diagnostyce, a następnie usuwane w sposób chirurgiczny. Niekiedy guzki mogą jednak nie być jedynym problemem zdrowotnym, jaki występuje w obrębie ręki, dlatego zarówno wykonanie badań, jak i działania operacyjne warto powierzyć doświadczonym chirurgom, którzy specjalizują się w tego typu zabiegach.
Chirurgiczne usuwanie nerwiaków przy użyciu innowacyjnych technologii i nowoczesnego sprzętu możliwe jest w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku, gdzie w przypadku każdego Pacjenta dobierana jest możliwie najkorzystniejsza metoda działania i zagwarantowane zostaje indywidualne podejście.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: