Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Łokieć golfisty

Łokieć golfisty jest to rodzaj entezopatii powodującej ból od wewnętrznej strony łokcia. Jednymi z objawów choroby jest wrażliwość na dotyk i ból w czasie chwytania lub dźwigania przedmiotów lub prostowania łokcia. Wbrew pozorom, ta choroba łokcia dotycząca mięśni zginaczy nie dotyczy jedynie osób grających w golfa. Łokieć golfisty jest bardzo często spotykany u osób pracujących przed komputerem (np. informatyków czy pracowników biurowych). Głównym objawem jest ból występujący od przyśrodka łokcia, który pojawia się w momencie chwytania jakiegoś przedmiotu, zaciskania dłoni lub jej obracania. Czasami może pojawić się także obrzęk łokcia.

Łokieć golfisty

Łokieć golfisty jest to choroba łokcia dotycząca mięśni zginaczy, a dokładnie entezopatia bliższego przyczepu zginaczy przedramienia. Choroba rzadsza niż łokieć tenisisty, ale mająca podobne podłoże. Występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Jest to przewlekłe zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej i powoduje ból zlokalizowany po wewnętrznej stronie stawu łokciowego, a dotyczy 0,5-2% populacji między 30 a 52 r.ż. Choroba, którą jest łokieć golfisty najczęściej spotyka sportowców, których dyscypliny wymagają powtarzanych czynności np. rzutów piłką, dźwigania ciężarów lub wspinaczki. Dotyczyć może również osób wykonujących prace manualne, takie jak prace ogrodnicze, heblarstwo, malarstwo.

Przyczyna łokcia golfisty

Przyczyną łokcia golfisty jest przewlekły stan zapalny okolicy przyczepu mięśni zginaczy przedramienia do kłykcia w okolicy stawu łokciowego. Przyczyną mogą być również zwłóknienia, blizny pooperacyjne, zwapnienia, choroby nowotworowe, patologiczne unaczynienie oraz przebyte złamania i narośla w okolicy łokcia. Przyczyną łokcia golfisty jest jednak najczęściej przewlekłe przeciążanie mięśni zginaczy przedramienia, czyli m.in. mięśni zginaczy powierzchownych i głębokich palców, których przyczep proksymalny jest na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Mikrouszkodzenia w ich włóknach zaburzają strukturę kolagenową ścięgien, powodując powstanie patologicznego ukrwienia i zwiększenie wrażliwości na dotyk. W wielu przypadkach choroba może dotyczyć również nerwu łokciowego i jego ucisku, co może zakończyć się koniecznością operacji.

Objawy łokcia golfisty

Objawy łokcia golfisty to ból i tkliwość okolicy przyśrodkowej stawu łokciowego często promieniujące na przedramię, a nawet do nadgarstka. Osłabienie siły i chwytania ciężkich przedmiotów. Czasami może występować obrzęk łokcia. Ból promieniować może nawet do barku i nasila się podczas pronacji i supinacji przedramienia. Bardzo ważne jest tu zwrócenie uwagi na określone objawy, które można pomylić z zespołem rowka nerwu łokciowego.

Diagnostyka łokcia golfisty

Diagnostyka łokcia golfisty opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo pomocne jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie, a także czasami wskazać dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach konieczne, a nawet wskazane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub nawet rozszerzenie diagnostyki o rezonans magnetyczny lub badanie tomografii komputerowej. W łokciu golfisty ważna jest specyficzna diagnostyka i badanie ponieważ bardzo często chorobę można pomylić z zespołem rowka nerwu łokciowego, co zmienia całkowicie postępowanie i leczenie.

Leczenie łokcia golfisty nieoperacyjne i operacyjne

Leczenie łokcia golfisty możemy podzielić na nieoperacyjne i operacyjne. Wielu pacjentów i lekarzy zazwyczaj rozpoczyna się od rehabilitacji, lecz w przypadkach długotrwających niestety nie przynosi ona dobrych rezultatów, dlatego postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Stosowanie iniekcji sterydowych w długo trwającej chorobie jest niewskazane, bo nie leczy ono choroby. Obecnie dostępne są różne zabiegowe możliwości leczenia łokcia golfisty, o które warto zapytać podczas wizyty konsultacyjnej. Są to metody minimalnie inwazyjne nie wymagające pobytu w szpitalu. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. W leczeniu operacyjnym łokcia golfisty możemy zastosować kilka metod, o których warto porozmawiać ze specjalistą. Doktor Dawid MROZIK z HANDPROJECT Clinic z Gdańska wraz z zespołem ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu łokcia golfisty nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: