LECZENIE KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI
Komórki macierzyste stały się rewolucją w medycynie. Obecnie wiele zabiegów przeprowadza się z ich wykorzystaniem. Istnieje kilka technologii ich pozyskiwania i zastosowania w różnych dziedzinach medycyny.
Komórki macierzyste
Komórki macierzyste stosuje się szczególnie w medycynie regeneracyjnej, urazowej, ortopedycznej i chirurgii ręki. Są to komórki multipotencjalne, które mają zdolności do przekształcania się w zdrowe komórki naszego organizmu. Komórki macierzyste przyśpieszają procesy naprawy i regeneracji uszkodzonych struktur niemalże w 100%. Dodatkowo powodują przywrócenie sprawności danego mięśnia więzadła, ścięgna. Liczne badania pokazują, że komórki macierzyste to przyszłość medycyny, a ich zdolności regeneracyjne jeszcze nie są w pełni wykorzystane.
Pozyskiwanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste możemy pozyskiwać różnymi metodami (u osób dorosłych najczęściej z tkanki tłuszczowej i ze szpiku kostnego) oraz wykorzystać je w różnych technologiach, co zależy od rodzaju schorzenia i zastosowania. Obecnie dostępne są technologie nanotransferu, które pozwalają na zastosowanie komórek macierzystych nawet w najmniejszych stawach. Cały proces pozyskiwania i transferu komórek macierzystych odbywa się jednego dnia w ciągu jednego zabiegu. Bardzo ważny jest tutaj czas, aby wszystko przebiegło zgodnie z procedurami medycznymi w jak najszybszym okresie czasowym – wtedy rezultaty leczenia są najlepsze.
Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej
Najczęstsze zastosowania komórek macierzystych:
- regeneracja stawów, chrząstki stawowej
- zmiany zwyrodnieniowe w celu uniknięcia protezy np. biodra czy kolana
- regeneracja mięśni, ścięgien i więzadeł, torebek stawowych po urazach
- regeneracja uszkodzenia chrząstki stawowej
- uszkodzenia mięśni
- naciągnięcia, naderwania, zerwanie więzadeł i ścięgien
- regeneracja nerwów
- przyśpieszanie zrostu kostnego po złamaniach
- leczenie długo gojących się złamań kości
- regeneracja tkanek po urazach
- w czasie zabiegu artroskopii kolana, barku, stawu skokowego
- regeneracja łąkotek stawu kolanowego
- rekonstrukcje więzadeł i mięśni
- leczenie trudno gojących się złamań kości
- leczenie stawów rzekomych
Diagnostyka przed zastosowaniem komórek macierzystych
Bardzo ważna jest wcześniejsza diagnostyka przed planowanym zabiegiem transferu komórek macierzystych. Najczęściej wykonywanymi badaniami dodatkowymi są: badania radiologiczne, ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Pozwala ona ustalenie wskazań i szczegółowe zaplanowanie zabiegu.
Leczenie z zastosowaniem komórek macierzystych
Obecnie dostępne metody mini-operacyjne i endoskopowe, pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, jednorazowym sprzętem medycznym, a cała procedura jest jednodniowa. Komórki macierzyste w przypadku małych stawów lub struktur można podać w technologii nanotransferu pod kontrolą USG 4K. Dzięki zastosowaniu najmniej inwazyjnych metod w Gdańsku, podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. Szczegółowe informacje odnośnie rodzaju zabiegu, zastosowania, metod i technik zabiegowych uzyskasz u specjalisty.