Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

KOMÓRKI MACIERZYSTE w regeneracji stawów

Urazy oraz kontuzje to zmora ludzi uprawiających sport. Z wiekiem stają się coraz cięższe do zregenerowania, zwłaszcza, że proces starzenia często wiąże się ze zwyrodnieniami stawów. Jednym z miejsc najczęściej objętych tym problemem są nadgarstki, łokcie, barki, kolana, biodra i stawy skokowe. Rozwój nowoczesnej ortopedii przynosi coraz dogodniejsze bezoperacyjne rozwiązania pozwalające na powrót do pełnej sprawności.

Wszczepienie komórek macierzystych do stawów

Jednym z nich jest lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu z komórkami macierzystymi pacjenta do miejsc objętych zmianami. Własna tkanka tłuszczowa pacjenta stanowi jeden z najlepszych materiałów umożliwiających regenerację uszkodzonego stawu ze względu na zawartość komórek macierzystych. Metoda ta nie wywołuje reakcji odrzucenia przeszczepu, dzięki czemu wykazuje niskie ryzyko powikłań. Dzięki temu lipotransfer stanowi doskonałą alternatywę dla endoprotez sportowców, a także wsparcie w walce z bólem stawów.

Zabieg przeszczepu tłuszczu w kolana, biodra, barki, łokcie wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu tłuszczu z obszaru, gdzie występuje jego nadmiar np.: brzucha lub ud, a następnie na wstrzyknięciu go w miejsca wymagające regeneracji. Dodatkową zaletą jest stosunkowo krótki czas rekonwalescencji oraz brak blizn pooperacyjnych.

Komórki macierzyste pobierane wraz z tłuszczem pacjenta stanowią doskonały materiał zastępujący uszkodzone lub chore tkanki. Dzieje się tak dzięki ich wyjątkowej zdolności do różnicowania się w kierunku wszystkich innych komórek naszego organizmu. W ten sposób komórki macierzyste pozwalają zregenerować miejsca, które uległy kontuzji bez konieczności ingerencji chirurgicznej.

W trakcie lipotransferu używamy metody koncentracji komórek macierzystych, dzięki której zagęszczony materiał podawany jest precyzyjnie w odpowiednie miejsce w stawie. Zapewnia to najlepsze i najszybsze rezultaty regeneracji stawu oraz powrotu pacjenta do sprawności. Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest także duża dostępność tkanki i komórek macierzystych potrzebnych do wykonania zabiegu.

Komórki macierzyste na stawy – przeszczep

Stosowane w ortopedycznej terapii stawów komórki macierzyste pochodzące z tłuszczu pacjenta pomagają zmniejszyć ból stawu, a jednocześnie przywracają zarówno prawidłową funkcję stawów, jak i mięśni, ścięgien oraz zapewniają regenerację więzadeł. Tak szerokie i skuteczne spectrum działania komórek macierzystych czyni z nich wyjątkowo skuteczną terapię alternatywną dla tradycyjnych operacji.

Ostateczne efekty kuracji stawów przy pomocy przeszczepu tłuszczu i komórek macierzystych pacjent zauważa po kilku miesiącach od wykonania zabiegu. Pierwsza poprawa stanu zdrowia może być widoczna już po kilku tygodniach od przeszczepu. Niedogodności związane z zabiegiem z użyciem komórek macierzystych znikają już po kilku dniach, dzięki czemu zabieg nie wpływa w znaczący sposób na codzienny tryb życia pacjenta.

Więcej informacji można uzyskać na stronie:

www.handproject.pl

mail: kontakt@handproject.pl

© Copyright by HANDProject Clinic

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: