Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Guz na nadgarstku

W obrębie kończyny górnej pojawiają się niekiedy różnego rodzaju przypadłości, które wymagają specjalistycznej interwencji i zastosowania odpowiedniego leczenia. Takich działań może wymagać dość częsta przypadłość, jaką jest wrażliwy na dotyk guz w okolicy nadgarstka określany czasami błędnie jako ganglion. Czym charakteryzuje się taki guz na nadgarstku, do jakiego lekarza udać się z tym problemem i jak leczyć guz na kości nadgarstka? Na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedź w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Skąd bierze się guz nadgarstka?

Guzek w nadgarstku, który wyczuwalny jest pod powierzchnią skóry i można go nieznacznie przesunąć, delikatnie uciskając bok wybrzuszenia, może powstawać na skutek nadmiernego wytwarzania płynu w stawach. Jest to w głównej mierze spowodowane przeciążeniami tej okolicy i przebytymi urazami. Guz w nadgarstku może też jednak pojawić się wraz z zapaleniem ścięgien mięśni nadgarstka lub w wyniku stanu zapalnego torebek stawowych.

Guz w okolicy nadgarstka często występuje u osób, które w pracy zawodowej narażone są na intensywny wysiłek fizyczny i wykonywanie stałych obciążających ruchów ręką w obrębie nadgarstka (np. kierowcy, pracujący przy komputerze), a także u sportowców, szczególnie wioślarzy czy tenisistów. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu guzów na nadgarstkach jest również dźwiganie.

 

Zgrubienie w nadgarstku – kiedy udać się do lekarza?

Guz na nadgarstku (najczęściej ganglion) to twarda torbiel zawierająca płyn. Dolegliwości najczęściej towarzyszy wrażliwość na ruchliwość nadgarstka i dotyk w miejscu jego występowania, ograniczenie ruchomości ręki, ból przy poruszaniu nadgarstkiem i odczyn zapalny. Niekiedy może dochodzić też do zaburzeń czucia, co ma miejsce, gdy guz naciska na nerwy.

W przypadku pojawienia się takich objawów należy skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz wykona badania, takie jak np. USG, RTG czy rezonans magnetyczny. Pozwoli to odróżnić ganglion od takich schorzeń jak nerwiak, zapalenie stawów i inne choroby o podobnych objawach. Zarówno diagnostyka, jak i kompleksowe leczenie guzów w nadgarstku wykonywane jest w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Jak leczyć guz na nadgarstku?

Niekiedy zdarza się, że guzy nadgarstka ulegają samoistnemu wchłonięciu. W innych przypadkach stosuje się leczenie w postaci kuracji z zastosowaniem kortykosteroidów lub zabiegów nakłuwania guza i odsysania znajdującego się wewnątrz płynu, co nie zawsze jest bezpieczne. Niestety guz nadgarstka może odrastać. W takich sytuacjach przeprowadza się również chirurgiczne wycięcie ganglionu. Po zabiegu zalecane jest korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych. Warto też stosować kinesiotaping, aby odciążyć stawy i przyspieszyć rehabilitację.

W przypadku guza w okolicy nadgarstka nie ma gwarancji, że przypadłość nie powróci, także po zastosowanym zabiegu inwazyjnym. Dlatego każdą przypadłość warto skonsultować ze specjalistą, który oceni i dobierze najlepszą możliwą metodę leczenia u danego Pacjenta. Na takie konsultacje w nieodległych terminach można umówić się w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: