Ganglion ręki
Ganglion ręki jest to choroba ręki lub nadgarstka związana z pojawieniem się guzka wyczuwalnego pod skórą. Może on być na powierzchni grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, na śródręczu lub palcach.
Ganglion ręki
Ganglion zaliczany jest do zmian o charakterze guza. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy informatyków, kobiet wychowujących małe dzieci, pracowników przenoszących ciężkie przedmioty. Ganglion czasami pojawia się bez przyczyny, a czasami po urazie świeżym lub takim, który miał miejsce dawno temu.
Przyczyna ganglionu
Przyczyną ganglionu jest najczęściej uszkodzenie torebki stawowej lub innych struktur ręki takich jak więzadła, ścięgna w okolicy nadgarstka i pojawienie się zmiany związanej z gromadzeniem się otorebkowanej galaretowatej treści. Gangliony mogą dotyczyć również innych stawów ręki, śródręcza, nadgarstka, ścięgien i mięśni. Guzy ręki nie muszą być również ganglionami, lecz mogą być innymi zmianami nowotworowymi łagodnymi lub złośliwymi, a czasem są objawami przerzutów nowotworów z innych narządów i wtedy są guzami złośliwymi.
Objawy ganglionu
Diagnostyka ganglionu
Diagnostyka ganglionu opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ewentualnie ortopedę. Bardzo pomocne w diagnostyce ganglionu jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie i czasami określić dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach ganglionów konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W przypadku nowotworów złośliwych nie powinno się wykonywać punkcji guza, bo może to spowodować rozsianie komórek po organizmie.
Leczenie ganglionu nieoperacyjne i operacyjne
Leczenie ganglionu: Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Możemy wyróżnić tu metody nieoperacyjne, punkcyjne oraz operacyjne całkowite usunięcie zmiany. Są plusy i minusy leczenia ganglionu poprzez jego nakłucie, o czym powinien poinformować chirurg ręki podczas wizyty. Jeżeli przyczyną ganglionu jest uszkodzenie struktur anatomicznych wymaga leczenia operacyjnego z jednoczasową rekonstrukcją uszkodzonych struktur. Nie powinno się wtedy wykonywać punkcji i podawać preparatów sterydowych. Metody operacyjnego leczenia ganglionu są skuteczniejsze i nie powodują nawrotów. Obecnie dostępne w Gdańsku metody mini-operacyjne i endoskopowe, które pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, jednorazowym sprzętem medycznym, a cała procedura trwa do godziny. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu. HANDPROJECT Clinic w Gdańsku ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu ganglionów nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi. Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.