Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Four corner fusion

Metody leczenia różnego rodzaju przypadłości występujących w rejonie dłoni i nadgarstka dzielą się nie działania zachowawcze, w których nie jest stosowana ingerencja chirurgiczna oraz procedury operacyjne wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wśród zabiegów specjalistycznych przeprowadzane są m.in. artrodezy, podczas których zastosowane zostaje rozwiązanie four corner fusion. Technika ta, jak i inne rodzaje procedur w leczeniu zaawansowanych problemów zdrowotnych w obrębie ręki podejmowane są przez specjalistów w zakresie chirurgii w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Na czym polega artrodeza nadgarstka i kiedy jest wykonywana?

Artrodeza nadgarstka to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz chirurg dokonuje resekcji zmienionych chorobowo powierzchni stawowych oraz fragmentów tkanki kostnej o zmienionej strukturze. W następnym etapie dokonywane jest odpowiednie zespolenie kości, co umożliwia trwałe zrośnięcie się kości i powrót Pacjenta do zdrowia. Dzięki artrodezie ustępują dolegliwości bólowe, a Pacjent może stopniowo przystępować do wykonywania dłonią kolejnych czynności.

Artrodezy nadgarstka wykonywane są najczęściej na skutek wystąpienia zaawansowanego stadium choroby zwyrodnieniowej stawów. Niekiedy jednak procedura może zostać zalecona w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, czy znacznego lub całkowitego uszkodzenia struktur kostno-stawowych w obrębie dłoni. Czasami artrodeza przeprowadzana jest też w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia się elementów po przebytym urazie.

W zależności od indywidualnego przypadku Pacjenta oraz rozległości i typu zmian wewnątrz dłoni nieco inaczej przebiega każdy zabieg artrodezy. Różne są również stosowane techniki operacyjne, narzędzia oraz zespolenia kostne. Jednym z chętnie wybieranych i zalecanych przez specjalistów w zakresie chirurgii ręki rozwiązań jest 4 corner fusion.

 

Czym jest 4 corner fusion i kiedy znajduje zastosowanie?

Artrodeza to zabieg, który może być wykonany w sposób całościowy lub częściowy. Four corner fusion jest częściową artrodezą nadgarstka. Podczas procedury usuwana jest kość łódeczkowata, a pozostałe kości nadgarstka unieruchomione zostają specjalną płytką z otworami oraz śrubkami. W ten sposób dochodzi do zastąpienia naturalnego elementu kostnego oraz zespolenia okolicznych struktur, a Pacjent po zagojeniu ręki nie odczuwa charakterystycznych dolegliwości bólowych. Może też powrócić do wykonywania codziennych prac operowaną dłonią.

Four corner fusion to rozwiązanie stosowane najczęściej w przebiegu zabiegów przeprowadzanych z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów nadgarstka, ale też u Pacjentów z zapaleniem stawów nadgarstka czy uszkodzeniem kości łódeczkowatej. W każdym przypadku po wykonanej procedurze wymagany jest okres rekonwalescencji wraz ze stosowną rehabilitacją.

Innowacyjne techniki i sprzęt najnowszej generacji do operacji nadgarstka, także z wykorzystaniem 4 corner fusion wykorzystują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w zakresie chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: