Częściowe usztywnienie kości nadgarstka
Nadgarstek to złożony i dość skomplikowany staw, który składa się z licznych kości, stawów i więzadeł. Umożliwia dość szeroki zakres ruchu i potrzebny jest w codziennym funkcjonowaniu. W różnego rodzaju urazach i chorobach mogą jednak pojawić się ograniczenia jego ruchomości oraz występowanie dolegliwości bólowych. Kiedy leczenie zachowawcze jest niewystarczające, potrzebna bywa interwencja chirurgiczna. Wśród stosowanych metod znajduje się częściowe usztywnienie kości nadgarstka, które wykonuje chirurg ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Częściowa artrodeza nadgarstka – co to jest?
Częściowa artrodeza nadgarstka to zabieg chirurgiczny, który polega na zespoleniu i usztywnieniu wybranych kości nadgarstka. Ma na celu zachowanie pewnego zakresu ruchomości ręki, ale też ograniczenie patologicznego ruchu w stawie.
W odróżnieniu od artrodezy całkowitej zespoleniu nie podlega cały staw nadgarstkowy. Ruch w tym rejonie kończyny nie zostaje więc wyeliminowany w sposób całkowity.
Rodzaje częściowego usztywnienia nadgarstka
W ramach zabiegu artrodezy nadgarstka stosuje się różne techniki zabiegowe. Najczęściej stosowane to:
- artrodeza czterokościowa – to tzw. Four Corner Fusion 4CF. Działanie polega na zespoleniu czterech kości nadgarstka. To kość księżycowata, główkowata, haczykowata oraz trójgraniasta. Często wcześniej usuwana jest kość łódeczkowata,
- artrodeza środkowego rzędu – określana też jako Midcarpal Fusion, jest zespoleniem wybranych kości dalszego rzędu nadgarstka,
- artrodeza promieniowo-księżycowata – jest zespoleniem kości promieniowej z kością łódeczkowatą i księżycowatą. Ten typ artrodezy przeprowadza się u Pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
- artrodeza łódeczkowato-wielokątna – stosowana najczęściej u osób z artrodezą tego segmentu stawu.
Częściowa artrodeza nadgarstka – wskazania
Częściowe usztywnienie nadgarstka wykonywane jest przede wszystkim u Pacjentów z takimi dolegliwościami jak:
- zwyrodnienie stawu promieniowo-nadgarstkowego, zwłaszcza podczas leczenia zmian pourazowych,
- niestabilność więzadła księżycowato-trójgraniastego,
- zaawansowana choroba Kienböcka,
- zaawansowana destrukcja stawu wynikająca z niezrośniętego złamania kości łódeczkowatej,
- zwyrodnienie wtórne do uszkodzenia więzadła łódeczkowato-księżycowatego.
Częściowa artrodeza nadgarstka wykonywana jest również w przypadku występowania przewlekłego bólu nadgarstka, który nie ustępuje po zastosowaniu leczenia zachowawczego.
Jak przebiega częściowe usztywnienie nadgarstka?
Częściowe usztywnienie nadgarstka przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Następuje odsłonięcie stawu nadgarstkowego i usunięcie zniszczonej chrząstki stawowej oraz ewentualnie kości, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie chirurg modeluje powierzchnie stawowe i łączy odpowiednie struktury kostne za pomocą śrub, płytek czy drutów. Po zamknięciu rany nadgarstek jest unieruchamiany na kilka tygodni.
Po częściowym usztywnieniu nadgarstka niezbędna jest zalecona rekonwalescencja i właściwa rehabilitacja. Powrót do umiarkowanej aktywności trwa zazwyczaj 3-4 miesiące. Częściową artrodezę nadgarstka z zastosowaniem nowoczesnych metod i innowacyjnych technologii wykonują chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.