Choroba Sudecka
Jednym ze schorzeń, które stopniowo prowadzi do zaniku mięśni i kości w poszczególnych obszarach anatomicznych, jest zespół Sudecka. Choroba może upośledzać nie tylko daną część ciała, ale też być bezpośrednią przyczyną trwałego kalectwa. Sprawdź, jak objawia się choroba Sudecka i w jaki sposób leczy się zespół Sudecka.
Czym jest zespół Sudecka?
Choroba Sudecka bywa określana także jako zespół algodystroficzny, RDS, kompleksowy zespół bólu regionalnego, pourazowe rozrzedzenie lub też zanik plamisty kości. Schorzenie polega na postępującym zaniku mięśni i kości, a także stopniowym zesztywnieniu stawów. Choroba Sudecka może przypominać inne choroby, w których również występują dystrofie. Dlatego dla rozpoznania tego zespołu niezbędne jest stwierdzenie występowania charakterystycznych objawów.
Istnieje pięć specyficznych symptomów, którymi wyróżnia się choroba Sudecka. Objawy te to samoistnie występujący ból w danym miejscu, bolesność uciskowa, zaburzenia krążenia, miejscowa osteoporoza oraz zwiększona potliwość danego miejsca. Prawdopodobną przyczyną występowania choroby Sudecka jest niewłaściwe funkcjonowanie nerwów współczulnych unerwiających dany obszar ciała. Charakterystyczne objawy zespołu Sudecka pojawiają się w większości przypadków po upływie ok. 3-4 tygodni od wystąpienia przyczyny. Towarzyszyć temu może obrzęk, zaczerwienienie, piekący i silny ból oraz suchość skóry.
Co zwiększa ryzyko zachorowania na zespół Sudecka?
Znacznie większe ryzyko wystąpienia choroby Sudecka występuje u osób po przebytych urazach stawów, złamaniach kości, ale też stłuczeniach tkanek miękkich, oparzeniach, odmrożeniach czy uszkodzeniach nerwów. Schorzenie najczęściej występuje w obrębie kości ręki i nadgarstka lub nawet stawu skokowego.
Niekiedy też do rozwoju choroby dochodzi na skutek niewłaściwego unieruchomienia kończyny po urazie lub zbyt ciasno założonego opatrunku gipsowego. Prawdopodobieństwo zaistnienia choroby zwiększa się też w przypadku odbycia zabiegów chirurgicznych, występowania zaburzeń hormonalnych i psychicznych oraz przy chorobie niedokrwiennej, paleniu papierosów i zapaleniach skórnych. Choroba Sudecka częściej diagnozowana jest u kobiet niż mężczyzn. Schorzenie pojawia się najczęściej u osób w wieku od 30. do 50. roku życia.
Choroba Sudecka – leczenie i rehabilitacja
Diagnozowanie zespołu Sudecka odbywa się drogą eliminacji innych podobnych schorzeń, na podstawie szczegółowego wywiadu z Pacjentem i wyników zleconych badań. W leczeniu choroby Sudecka stosuje się leczenie farmakologiczne, na które składają się głównie środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz leki rozszerzające naczynia krwionośne.
Najważniejsza jest jednak rehabilitacja i fizjoterapia. To działania długotrwałe i należy je rozpocząć jak najwcześniej, aby możliwe było uzyskanie zadowalających rezultatów. Wśród działań fizjoterapeutycznych najczęściej stosowane są masaże, kinezyterapia, ale też praca powięziowa. Kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem zespołu Sudecka i innych podobnych schorzeń zajmuje się HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku.