Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Artrodezy nadgarstka

W obrębie ręki, a szczególnie nadgarstka może dochodzić do wielu różnego rodzaju uszkodzeń wywołanych zarówno urazami mechanicznymi, nieodpowiednimi zrostami uszkodzonych struktur anatomicznych, jak i chorobą zwyrodnieniową. W ostatnim przypadku na nasilające się dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem dłonią nie zawsze pomocne bywa leczenie zachowawcze i fizjoterapia. Wówczas wykonywane są artrodezy nadgarstka. Tego typu działania przeprowadzają specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym jest artrodeza?

Artrodeza to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu patologicznych powierzchni stawowych oraz zmienionej chorobowo tkanki kostnej. Następnie przeprowadzane jest zespolenie kości, dzięki czemu mogą one ulec trwałemu zrośnięciu.

Artrodezy stosowane są w leczeniu problemów stawowych w różnych rejonach ciała. W zależności od konkretnego, operowanego stawu różni się nieco technika przeprowadzania całego zabiegu.

Wskazania do wykonania artrodezy nadgarstka

Artrodezy nadgarstka wykonuje się przede wszystkim w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej w tej okolicy. Bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest występowanie silnych dolegliwości bólowych oraz zmian uniemożliwiających sprawne poruszanie dłonią.

Ponadto artrodeza nadgarstka to zabieg wykonywany przy reumatoidalnym zapaleniu stawów w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawodzi, a fizjoterapia nie daje oczekiwanych efektów. Artrodezy nadgarstka zalecane są także w stanach pourazowych, gdy staw uległ znacznemu, całkowitemu zniszczeniu lub elementy anatomiczne zrosły się w sposób nieprawidłowy.

Rekonwalescencja po artrodezie nadgarstka – jak długo trwa powrót do zdrowia?

Po przeprowadzeniu artrodezy nadgarstka kończyna umieszczana jest w opatrunku gipsowym do czasu, aż staw ulegnie zagojeniu i zdjęte zostaną szwy. Czas gojenia zależy od rozległości schorzenia i stopnia jego zaawansowania, techniki operacyjnej, a także indywidualnych predyspozycji danego Pacjenta. Niekiedy potrzebne są 3 lub 4 miesiące, aby nastąpił pełen zrost struktur kostnych.

Niezbędnym i bardzo ważnym elementem w powrocie do zdrowia po artrodezach nadgarstka jest również odpowiednia rehabilitacja. Początkowo prowadzona jest terapia manualna wspomagająca ukrwienie w operowanym obszarze, a następnie stopniowo mobilizowany jest staw poddany zabiegowi. Następnie Pacjent pod okiem fizjoterapeuty wykonuje szereg ćwiczeń wzmacniających i stabilizacyjnych.

W przypadku problemów ze stawami i ruchomością kończyn bardzo ważne jest dokładne rozpoznanie rodzaju i rozległości schorzenia, dopasowanie właściwej i jednocześnie najlepszej metody leczenia dla danego Pacjenta oraz przeprowadzenie jej na najwyższym poziomie. Innowacyjne techniki, jak i sprzęt medyczny oraz doświadczeni specjaliści w zakresie chirurgii ręki wykonują kompleksową diagnostykę i zabiegi, w tym artrodezy nadgarstka w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja komfortu, przyjaznej atmosfery i nieodległych terminów konsultacji.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: