Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Procedura odnowy i regeneracji skóry rąk

Regeneracja rąk jest zabiegiem odmładzającym dłonie (ręce). Najczęstszą przyczyną zmian skóry rąk są procesy związane ze starzeniem się i zmianą we właściwościach głębokich warstw skóry właściwej oraz włókien kolagenowych, które prowadzą do powstania tzw. zmarszczek. Skóra rąk staje się wtedy mniej elastyczna, odwodniona i bardziej podatna na uszkodzenia. Zabiegi regeneracyjne rąk mają na celu jej rewitalizację i odmłodzenie.

Regeneracji skóry rąk

Wiele osób używa rąk do codziennej pracy i warto zadbać o ich wygląd i estetykę. To właśnie wygląd dłoni świadczy o człowieku. W czasach starożytnych wygląd dłoni miał wiele znaczenia w różnych kulturach, a ich młody obraz i witalność była odzwierciedleniem szlachetności i dbałości o zdrowie. Skóra rąk ma inną strukturę anatomiczną niż skóra pozostałych obszarów naszego ciała. Z uwagi na to, że rękami wykonujemy wiele czynności dnia codziennego, ręce są najbardziej narażone na uszkodzenia, urazy oraz zmiany, które wpływają na ich estetykę i wygląd. Wygląd skóry rąk świadczy o pracy, którą wykonujemy oraz o naszej dbałości o ręce i zdrowie. Czasami nieestetyczny wygląd skóry rąk powoduje, że staramy się je ukrywać. Oglądając swoje dłonie obserwuj ich zmiany w ciągu dnia, kiedy są elastyczne i nawodnione, a kiedy zmęczone, suche i zaczerwienione.

Budowa skóry rąk

Skóra rąk zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zawiera naczynia krwionośne i chłonne, zakończenia nerwowe, receptory, gruczoły potowe, łojowe. Naskórek zbudowany jest z czterech warstw komórek keratynocytów: warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej i rogowej. W najgłębszej warstwie naskórka znajdują się komórki rozrodcze, ale także melanocyty, komórki Langerhansa i komórki Merkla. Naskórek chroni skórę właściwą i tkankę podskórną przed działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami. Skóra właściwa składa się z dwóch warstw brodawkowatej i siateczkowatej i zawiera naczynia krwionośne, limfatyczne, gruczoły, zakończenia nerwowe i przydatki. W jej skład wchodzą włókna kolagenowe z kolagenem różnego typu. Tkanka podskórna zbudowana jest głównie z komórek tłuszczowych.

Starzenie skóry dłoni

Starzenie się skóry jest procesem biologicznym i psychicznym postępującym w czasie. Jest to proces nieunikniony. Prowadzi do zmniejszenia aktywności biologicznej komórek organizmu, spowolnienia procesów regeneracyjnych, obniżenia odporności. Zmniejsza się wtedy aktywność niektórych warstw skóry, a inne wręcz zanikają.

Kosmetologia radzi sobie z nawilżaniem skóry i poprawą jej kolorytu, jednak stosuje jedynie metody fizykalne i środki syntetyczne. Chirurgia ręki i medycyna regeneracyjna natomiast stosuje procedury leczenia biologicznego oraz leczenia przyczynowego, które może wykonywać jedynie lekarz specjalista znający anatomię oraz posiadający wiedzę medyczną odnośnie genetyki, podziałów komórek, zaburzeń białkowych, budowy błon komórkowych lub mitochondriów.

Przyczyną zmian skóry rąk mogą być:

  • naturalne starzenie się organizmu, wiek
  • ekspozycja na działanie czynników fizycznych jak np. promieniowanie
  • nadmierne opalanie rąk oraz oparzenia termiczne
  • działanie niskich temperatur i odmrożenia
  • urazy jak złamania, uszkodzenia ścięgien, mięśni
  • skaleczenia
  • blizny pooperacyjne rąk
  • przykurcz Dupuytrena
  • nowotwory skóry
  • choroby przewlekłe jak reumatyzm, łuszczyca
  • nadmierne rogowacenie naskórka
  • choroby układowe jak toczeń
  • choroby genetyczne
  • ciężka praca fizyczna
  • palenie papierosów i stres
  • tatuaże
  • zanieczyszczenie środowiska
choroby skóry dłoni

Głównym objawem starzenia skóry rąk są zmarszczki powierzchowne i głębokie, suchość, utrata jędrności, bladość, przebarwienia. Objawami niepokojącymi skóry rąk, które wymagają postępowania leczniczego medycznego są bez wątpienia oparzenia skóry, zmiany nowotworowe, guzy, gangliony, przykurcz ręki. Zmianami niepokojącymi mogą być również przebarwienia, pieprzyki, zmiany barwnikowe, melanocytowe lub brązowe plamki starcze. Ich zaobserwowanie powinno skłonić pacjenta do konsultacji u chirurga ręki.

Diagnostyka zmian skórnych rąk

Diagnostyka zmian na skórze rąk polega na badaniu specjalistycznym czasem nawet pod kontrolą lupy zabiegowej oraz na badaniach obrazowych np. badaniu ultrasonograficznym tkanek powierzchownych specjalnym głowicami, a czasem nawet badaniach dodatkowych, które w zależności od potrzeb może zlecić specjalista. Żadne badanie rąk nie zostanie przeprowadzone tak dokładnie jak u lekarza specjalisty chirurga ręki, który na co dzień wykonuje zabiegi i operacje ręki oraz najlepiej zna anatomię i strukturę naszych rąk. W gabinecie kosmetycznym personel nie ma doświadczenia medycznego, nie zna anatomii ręki, przebiegu naczyń, nerwów, ścięgien, mięśni oraz budowy stawów ręki, dlatego powierzając swoje ręce specjaliście chirurgii ręki możesz być pewny jego profesjonalizmu. Doświadczenie operacyjne oraz zabiegowe chirurga ręki pozwala na odpowiednie przygotowanie do leczenia naszej skóry rąk i zaproponowanie metody regeneracyjnej najlepiej dobranej do pacjenta. W celu zachowania prawidłowej funkcji skóry rąk oraz jej zdrowego wyglądu, zamiast spędzać czas w gabinecie kosmetycznym zastanówmy się nad zastosowaniem odpowiedniej metody leczniczej w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną.

Procedura regeneracji skóry rąk przy użyciu wielu technik, wśród nich m.in. koncentratu czynników płytkowych lub komórek macierzystych, systemów transdermalnych, a także kwasu hialuronowego i kolagenu pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty rewitalizacyjne rąk. Procedura odnowy skóry rąk nie jest jednorazowa. Wymaga kilku zabiegów, których zastosowanie w odpowiednim czasie pozwoli osiągnąć najlepsze wyniki. Cykl procedur regeneracji rąk przeznaczony jest dla pacjentów, którzy chcą pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze dłoni, zarówno związanych z wiekiem, po przebytych zabiegach operacyjnych jak i po pewnym czasie po nich, przebarwień lub zmarszczek. Im szybciej po zabiegu pomyślisz o tym, tym lepszy rezultat osiągniesz. Pomyśl o tym jeszcze przed operacją. Cały cykl zabiegów regeneracyjnych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Obecnie dostępne są również liczne metody usuwania blizn pooperacyjnych i regeneracji tkanek miękkich po zabiegach operacyjnych. Pamiętaj, aby uniknąć nieestetycznych zmian na rękach należy zacząć działać jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych zmian.

Choroby skórne dłoni – leczenie

Leczenie biologiczne rąk z użyciem koncentratu osocza bogatopłytkowego związane jest z aktywacją biologicznych szlaków regeneracyjnych skóry rąk. Odpowiednio wykonana procedura odmładza dłonie i regeneruje głębokie warstwy skóry, stymulując ją do odbudowy.

Regeneracja z użyciem kwasu hialuronowego połączonego z innymi substancjami np. witaminami, substancjami przeciwobrzękowymi, koenzymami pozwala odpowiednio nawilżyć skórę i ją odżywić jednak nie spełnia warunków leczenia biologicznego. Iniekcje kolagenowe to jedynie uzupełnienie terapii regeneracyjnej rąk.

Regeneracja rąk

Z metod regeneracyjnych rąk stosowanych w naszej Klinice HANDPROJECT Clinic korzysta wielu aktorów, muzyków, modelek, a nawet sportowców z bardzo dobrymi rezultatami. Sposoby leczenia regeneracyjnego rąk należą do przyszłości medycyny i chirurgii ręki. Stają się codziennością w leczeniu, w XXI wieku. Nasi specjaliści to przede wszystkim lekarze chirurdzy ręki oraz dobrzy fachowcy z bardzo dużym doświadczeniem zabiegowym i operacyjnym z dorobkiem naukowym i tytułem doktora nauk medycznych. Nie są to pracownicy gabinetów kosmetycznych, gdzie można jedynie zastosować metody fizykalne, nie zaś przeprowadzić procedury medyczne i lecznicze. Nie stosujemy metod kosmetycznych takich jak peelingi enzymatyczne, mikrodermabrazja, mezoterapia, laser, ultradźwięki, jonoforeza, lecz metody lecznicze potwierdzone medycznie. Zajmujemy się jedynie profesjonalnym leczenia zmian i chorób rąk, opartym na wytycznych medycznych.

Galeria zdjęć

budowa dłoni
regeneracja dłoni
choroby skórne dłoni
zmiany na dłoniach
choroby skórne rąk
zaczerwienienie skóry dłoni
rogowacenie skóry dłoni
choroby rąk skóry
Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: