Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Urazy stawów kolanowych

Aby móc poruszać się i wykonywać codzienne czynności, potrzebujemy sprawności w obrębie stawów kończyn. Największą strukturą tego typu w ludzkim ciele jest staw kolanowy. Urazy w tym rejonie są nie tylko bolesne, ale leczenie ich bywa niekiedy bardzo skomplikowane i narażone jest na ryzyko występowania powikłań. Dlatego wszelkie urazy stawów kolanowych w zakresie diagnostyki, jak i leczenia warto powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

 

Staw kolanowy – charakterystyka

Obszar stawu kolanowego stanowi miejsce ruchomego połączenia kości udowej, kości piszczelowej i rzepki. Te elementy kostne z łąkotkami i aparatem więzadłowym, pokryte chrząstką szklistą wraz z kilkoma innymi częściami umożliwiają prawidłowe poruszanie kończyną w kolanie.

Połączenie wymienionych struktur w obrębie stawu kolanowego jest skomplikowane. Dlatego nawet niewielki uraz w tym obszarze, a także choroba przeciążeniowa stawów kolanowych powodują szereg dokuczliwych dolegliwości i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej oraz zastosowania odpowiedniego leczenia. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych powikłań, które w następstwie doprowadzą do nieprawidłowej budowy stawu i kłopotów z ruchomością kończyny oraz kolejnych uszkodzeń.

 

Rodzaje urazów stawów kolanowych

Najczęstsze urazy stawów kolanowych to:

  • urazy więzadeł – brak interwencji prowadzi do niestabilności kończyny, a nawet inwalidztwa. Dochodzi do nich na skutek oddziaływania na staw dużych sił zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio,
  • uszkodzenia łąkotek – najczęściej pojawiają się u sportowców i młodych osób, a charakterystycznym objawem jest obrzęk i uczucie przeskakiwania w kolanie. W leczeniu często stosuje się w tym przypadku artroskopię,
  • skręcenie – przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Może towarzyszyć temu uszkodzenie i naderwanie elementów mięśniowo-ścięgnistych,
  • zwichnięcie – stan, w którym utracona zostaje łączność powierzchni stawowych kości w obrębie torebki stawowej. Dochodzi do przerwania więzadeł i sąsiednich struktur. Może też nastąpić uszkodzenie nerwów i tętnicy podkolanowej.

Choroba przeciążeniowa stawów kolanowych – czym się charakteryzuje?

W wyniku obciążeń genetycznych, nadwagi, złej diety, wieloletniej pracy, w której przebywamy w jednej pozycji i innych czynników może rozwinąć się choroba przeciążeniowa stawów. Ryzyko zwiększa się z wiekiem. Na skutek licznych mikrouszkodzeń dochodzi do stopniowej degradacji struktur w obrębie stawu kolanowego i problemów z ruchomością w rejonie stawu kolanowego oraz dolegliwości bólowych.

W przeciążeniach stawów kolanowych ważne jest odciążenie kolan. Stosuje się również iniekcje z kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego czy komórek macierzystych. W zaawansowanych przypadkach konieczna bywa operacja.

Urazy stawów kolanowych – leczenie

Zastosowane leczenie ściśle zależy od rodzaju urazu i jego rozległości. Niekiedy wystarczy odpoczynek i unieruchomienie kończyny, a następnie odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja.

W poważniejszych urazach, gdy doszło zwłaszcza do złamania z przemieszczeniem, uszkodzenia tkanek miękkich, okolicznych struktur czy nerwów, niezbędna jest operacja. Kompleksową diagnostyką i stosowaniem nowoczesnych technik operacyjnych w leczeniu urazów stawu kolanowego zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

 

 

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: