Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Łokieć miotacza

Wśród schorzeń ręki, które powodują uciążliwe dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie, znajduje się tzw. łokieć miotacza określany również jako łokieć golfisty. To charakterystyczne schorzenie wyróżniające się odczuwaniem bólu od wewnętrznej strony łokcia, które pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku i wcale nie musi dotyczyć wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Diagnostyką i leczeniem łokcia miotacza zajmują się specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Co to jest łokieć miotacza?

Łokieć miotacza jest chorobą obejmującą mięśnie zginaczy. Dokładnie tego typu entezopatia dotyczy bliższego przyczepu zginaczy przedramienia i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Choroba ta jest również zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej o charakterze przewlekłym, przez co przejawia się występowaniem bólu po wewnętrznej stronie stawu łokciowego.

Schorzenie, jakim jest łokieć miotacza, najczęściej występuje pomiędzy 30. a 52. rokiem życia i dotyczy głównie sportowców wykonujących kończyną górną czynności powtarzalne oraz osób, które na co dzień przeprowadzają różne czynności manualne. Na łokieć golfisty mogą więc cierpieć także malarze, ogrodnicy, heblarze, a nawet informatycy.

Łokieć miotacza – przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną łokcia miotacza jest przeciążenie stawu i wywołany w ten sposób przewlekły stan zapalny. Jednak powodem mogą być także blizny pooperacyjne, zwłóknienia, zwapnienia, choroby nowotworowe, niewłaściwe unaczynienie, powstałe narośla czy przebyte urazy.

Najczęstsze objawy łokcia miotacza to tkliwość oraz ból w przyśrodkowej części stawu łokciowego, który promieniuje do przedramienia, a niekiedy też do nadgarstka. Często też osłabiona jest siła i zdolność chwytania przedmiotów. Może pojawić się także obrzęk łokcia lub promieniowanie bólu do barku. Dolegliwości nasilają się podczas zginania i prostowania kończyny w łokciu. W przypadku dostrzeżenia charakterystycznych symptomów schorzenia należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalistów i przeprowadzić diagnostykę opartą na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz odpowiednich badaniach obrazowych. Jest to ważne w celu odróżnienia łokcia golfisty od zespołu rowka nerwu łokciowego. Choć obie choroby dają podobne objawy, zupełnie inne jest ich leczenie.

 

Łokieć miotacza – leczenie

W przypadku łokcia miotacza wykrytego we wczesnym stadium można zastosować leczenie bezoperacyjne skupiające się głównie na odpowiednio dobranej rehabilitacji. Jeżeli jednak działania te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych. W zależności od indywidualnego przypadku Pacjenta, a także stopnia zaawansowania problemu stosuje się zarówno metody endoskopowe, jak i zaawansowane techniki operacyjne.

Szczegółową diagnostykę oraz leczenie operacyjne z wykorzystaniem innowacyjnych technik i metod zabiegowych przeprowadzają chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja podjęcia stosownych działań w nieodległym terminie, co jest kluczowe dla schorzeń występujących w obrębie stawów.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: