Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Ograniczenie zakresu ruchu łokcia

Łokieć to jeden z najczęściej używanych przez nas na co dzień stawów, dzięki któremu możemy efektywnie dysponować kończynami górnymi. Niestety na skutek różnych schorzeń i urazów może dochodzić do problemów z poruszaniem ręką w tej okolicy czy wystąpienia dolegliwości bólowych, którym towarzyszy jednocześnie ograniczenie zakresu ruchu łokcia. Sprawdź, co może powodować problemy z ruchomością stawu łokciowego i co należy zrobić w takiej sytuacji. Kompleksową diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Ograniczenie zakresu ruchu łokcia – co jest przyczyną?

Najczęściej problemy z poruszaniem ręką w stawie łokciowym prowadzą do znacznego ograniczenia ruchomości ręki, czemu towarzyszą również dolegliwości bólowe. Może to dotyczyć zarówno wyprostu, zginania kończyny w łokciu, jak i wykonywania ruchów rotacyjnych całego przedramienia. Za taki stan odpowiada przeważnie przykurcz stawu łokciowego związany bezpośrednio z patologią struktur anatomicznych stawu.

Główne przyczyny ograniczenia zakresu ruchu łokcia to zwichnięcia i złamania, które pomimo zastosowanego leczenia różnego typu i rehabilitacji nie umożliwiły odzyskania pełnej sprawności ruchowej. Do ograniczenia ruchomości w łokciu mogą prowadzić również wytworzone blizny pourazowe, nieprawidłowe zrosty i inne patologie miękkich elementów wchodzących w skład stawu łokciowego.

Ograniczenie zakresu ruchu łokcia może też jednak wynikać z postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów, a także reumatoidalnego zapalenia stawów. Niekiedy przykurcz następuje także w wyniku przebytych kiedyś urazów, wobec których nie było konieczne zastosowanie specjalistycznego leczenia.

Jakie badania w ograniczeniu zakresu ruchu łokcia?

Pacjenci, którzy wyraźnie odczuwają dolegliwości bólowe podczas poruszania kończyną lub też zauważyli, że zakres wykonywanych ruchów ręką jest mniejszy, powinni jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej diagnostyki, a następnie podjąć stosowne leczenie. Wczesne działanie umożliwia wdrożenie mniej inwazyjnych metod i daje szansę na szybsze i bardziej zadowalające efekty leczenia.

W ramach diagnostyki ograniczenia zakresu ruchu łokcia stosuje się przede wszystkim badania obrazowe, takie jak RTG i USG. Niekiedy konieczne bywa też wykonanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Przeprowadzany jest również szczegółowy wywiad z Pacjentem i badanie kliniczne.

Ograniczenie zakresu ruchu łokcia – leczenie

Przy ograniczeniu zakresu ruchu łokcia najczęściej stosuje się leczenie operacyjne, które przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg ma na celu usunięcie przykurczonych tkanek, skostnień czy blizn, które blokują pełną ruchomość łokcia. Po operacji konieczne jest wdrożenie stosownej rehabilitacji. Zarówno zakres operacji i jej przebieg, jak i możliwe do uzyskania efekty ściśle zależą od stanu wyjściowego Pacjenta.

Kompleksową diagnostyką i leczeniem osób z ograniczeniem zakresu ruchu łokciowego z zastosowaniem innowacyjnych technik i metod operacyjnych zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: