Usunięcie materiału zespalającego po operacji
Po przebytych skomplikowanych i często rozległych zabiegach operacyjnych w miejscu dokonywania ingerencji zostają umieszczone specjalne elementy zespalające różne struktury, takie jak np. kości. Są to często elementy metalowe, które po określonym czasie zrastania się poszczególnych części anatomicznych należy usunąć z kończyny Pacjenta. Usunięcie materiału zespalającego po operacji, jak i wszelkie zabiegi w obrębie kończyn górnych wykonują chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Czy usunięcie materiału zespalającego po operacji jest konieczne?
W przebiegu operacji mających na celu poprawę zdrowia i komfortu życia Pacjentów często wykonywane są skomplikowane procedury, w których specjaliści z zakresu chirurgii ręki wykonują nie tylko różnorodne rekonstrukcje i inne działania, ale również zespolenia przy wykorzystaniu obcych elementów umieszczanych wewnątrz kończyny górnej osoby operowanej. Takie działanie ma na celu odzyskanie funkcjonalności ręki oraz wytworzenie odpowiedniego, trwałego ustawienia struktur anatomicznych.
Kiedy proces rekonwalescencji dobiega końca, elementy pełniące funkcję zespolenia nie są już potrzebne. Pozostawienie ich dłużej niż jest to konieczne, mogłoby spowodować szereg niedogodności i dolegliwości, takich jak np. blokowanie lub ograniczanie poruszania kończyną czy też niebezpieczne uszkodzenia tkanek miękkich. Aby zapobiec pojawieniu się podobnych problemów i komplikacji, niezbędne jest usunięcie materiału zespalającego po operacji. Zaniechanie takiego działania może doprowadzić także do ponownego uszkodzenia wcześniej operowanych elementów.
Jak przebiega usunięcie materiału zespalającego po operacji?
Zabieg związany z usunięciem materiału zespalającego po operacji przeprowadzany jest po uzyskaniu odpowiedniego zrostu operowanych wcześniej elementów. Okres ten ściśle zależy nie tylko od stopnia zaawansowania uszkodzeń poddanych początkowo operacji, ale również tempa, w jakim przebiega rekonwalescencja, indywidualnego przypadku czy rodzaju zespolenia, jakie zostało zastosowane u danego Pacjenta. Są to najczęściej specjalne płytki, druty czy śruby. Usunięcie materiału zespalającego po operacji zależy też od miejsca, w którym dokonano zespolenie, a także uzyskania odpowiedniego stopnia zrostu kostnego.
Czas pobytu Pacjenta w placówce medycznej w związku z usunięciem materiału zespalającego wynosi najczęściej 1-2 dni. Rehabilitacja po tym zabiegu potrzebna jest bardzo rzadko. Najczęściej wymagają jej osoby, w których przypadku doszło do blokowania ruchu przez wykonane wcześniej zespolenie. Szacowany czas usunięcia materiału zespalającego po operacji wstępnie szacowany jest przed wykonaniem tego zespolenia przez lekarza prowadzącego. Okres ten w zależności od gojenia może jednak ulec zmianie.
Usunięcie materiału zespalającego po operacji z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnych narzędzi przeprowadzają wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja dokładnego zapoznania się z danym przypadkiem Pacjenta oraz wykonania zabiegu w nieodległym terminie.