Rejestracja telefoniczna: +48 58 354 37 71 , +48 539 913 039 kontakt@handproject.pl

Złamania stawu łokciowego

W obrębie stawu łokciowego może dochodzić do wielu różnego rodzaju urazów i uszkodzeń. Jest to miejsce w obrębie kończyny górnej o dość skomplikowanej budowie, a uszkodzenie już niewielkiego elementu może wpłynąć na wystąpienie dolegliwości bólowych i pogorszenia sprawności kończyny. Jak najszybszej interwencji, kompleksowej diagnostyki i zastosowania odpowiedniego leczenia wymagają złamania stawu łokciowego. Kompleksowymi czynnościami w tym zakresie zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

 

Czym jest złamanie stawu łokciowego?

Złamanie stawu łokciowego może dotyczyć różnych struktur znajdujących się w obrębie łokcia. Najczęściej jednak pod pojęciem tym kryje się złamanie nasady kości ramiennej. Ponadto można wyróżnić takie przypadki jak złamanie wyrostka łokciowego, złamanie wyrostka dziobiastego czy złamanie głowy kości promieniowej. W zależności od indywidualnego stanu danego Pacjenta i uszkodzenia konkretnej struktury nieco różnią się działania podejmowane w celu wyleczenia kończyny górnej.

Złamanie stawu łokciowego najczęściej spowodowane jest bezpośrednim urazem wywołanym upadkiem na lekko zgięty staw łokciowy lub też wyprostowaną kończynę. Przypadłość może być również następstwem oderwania się wyrostka łokciowego kości łokciowej. Złamania stawu łokciowego występują też częściej w przypadku zaistnienia określonych czynników, takich jak przeciążenia kończyn górnych czy zmiany zwyrodnieniowe.

 

Złamania stawu łokciowego – objawy

Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na występowanie złamań w obrębie stawu łokciowego, można wymienić:

  • dolegliwości bólowe w okolicy łokcia i miejsca złamania,
  • trudności w poruszaniu kończyną i ograniczenie ruchomości,
  • zasinienie w okolicy złamania,
  • opuchlizna i obrzęk w rejonie łokcia.

Przy złamaniach stawu łokciowego może dochodzić również do zmiany wyglądu kończyny pod względem jej kształtu, który w okolicy łokcia staje się nienaturalny. Bywa też, że osobom ze złamaniem w obszarze łokcia towarzyszy tkliwość.

 

Złamanie łokcia – diagnostyka i leczenie

W przypadku złamań stawu łokciowego kluczowa jest jak najszybsza reakcja od momentu odczuwania i występowania charakterystycznych objawów. Moment, gdy konieczna jest bezzwłoczna interwencja lekarska to odczuwanie drętwienia kończyny oraz mrowienia.

Diagnostyka schorzenia polega na wykonaniu badań obrazowych, takich jak RTG, MR czy TK. W zależności od rodzaju i zaawansowania złamania stawu łokciowego podejmowane są określone czynności. Przy złamaniu bez przemieszczenia konieczne jest unieruchomienie ręki na kilka tygodni. Jeżeli jednak doszło do przemieszczenia struktur w obrębie stawu łokciowego, najczęściej dokonuje się próby nastawienia kończyny górnej lub zapada decyzja o podjęciu leczenia operacyjnego. Po zabiegu niezbędna jest także odpowiednia fizjoterapia, rehabilitacja oraz terapia manualna w celu przywrócenia sprawności ręki.

Kompletne badania, jak i nowoczesne leczenie z zastosowaniem innowacyjnych technik przeprowadzają specjaliści z zakresu chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To również możliwość leczenia skomplikowanych przypadków, w których zachodzi konieczność przeprowadzenia rekonstrukcji nerwów i okolicznych struktur.

 

Galeria zdjęć

Jeśli myślisz, że możemy Tobie w jakiś sposób pomóc…
ODWIEDŹ NAS NA: