Osteotomie korekcyjne w zniekształceniach kości po złamaniach
Czym jest osteotomia?
Osteotomia to chirurgiczny zabieg operacyjny, w ramach którego dokonuje się przekształcania i modelowania struktur kostnych oraz tkanek je otaczających. Taka procedura wykonywana jest w celu usunięcia zniekształceń anatomicznych m.in. po przebytych złamaniach. Najczęściej osteotomie korekcyjne przeprowadza się w obrębie nasady lub rzadziej samego stawu. Wśród regionów ciała, które można poddać zabiegowi, znajduje się również dłoń, nadgarstek i cała ręka.
Osteotomia korekcyjna może być wykonana również w celu wydłużenia, skorygowania lub skrócenia kości, która uległa zdeformowaniu czy nieprawidłowemu wzrostowi. To operacja wykonywana w sytuacji, gdy kości nie przylegają do stawu w sposób prawidłowy, przez co Pacjentowi doskwiera ograniczona ruchomość ręki, dolegliwości bólowe czy nietypowy wygląd kończyny w miejscu zrostu.
Przeprowadzenie osteotomii korekcyjnej możliwe jest u Pacjentów w różnym wieku. W wielu przypadkach zabieg ten pozwala uniknąć zastosowania implantu i różnego typu struktur zastępczych.
Osteotomia korekcyjna – wskazania do zabiegu
Zabieg osteotomii korekcyjnej wykonywany jest m.in. w przypadku skorygowania niewłaściwego ustawienia stawu, co nastąpiło na skutek nieodpowiedniego zrostu kości po urazie czy poprzez deformację. Osteotomia jest stosowana także przy rotacji kości oraz ich nadmiernym wygięciu, a także w celu nadania odpowiedniego kształtu i długości poszczególnym strukturom.
Niekiedy też osteotomia przeprowadzana jest w rejonie nadgarstka w celu zmniejszenia przewlekłego bólu wywołanego nieprawidłowym zrostem elementów anatomicznych lub zapaleniem stawów i innymi schorzeniami. Bywa to również operacja stosowana w przebiegu innych problemów związanych z kośćmi, w zależności od indywidualnych wskazań lekarskich.
Osteotomia korekcyjna – przebieg i efekty
Osteotomia korekcyjna to zabieg polegający na odtworzeniu właściwego wyglądu i kształtu kości. Polega na zastosowaniu cięć, przesunięć, obracaniu i innych czynnościach mających na celu uzyskanie prawidłowej formy kości. Wszystkie elementy unieruchamiane są następnie odpowiednią płytką oraz śrubami. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj od 6 do 12 tygodni, czemu towarzyszy odpowiednia rehabilitacja.
Precyzyjne osteotomie korekcyjne w zniekształceniach po złamaniach kości ręki wykonywane są przez doświadczonych specjalistów w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. Podczas zabiegów wykorzystywany jest innowacyjny sprzęt i stosowane są najnowocześniejsze metody operacyjne.